تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۰
کد مطلب : ۳۸۵۹۸۱
برگزاری روز معلم در شهرستان ایجرود موجب شده بسیاری از فرهنگیان نسبت به برگزاری این روز تنها در یک ناحیه آموزشی گله‌مند شوند.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،تبعیض به بهانه روز معلم/ آموزش و پرورش زنجان باز هم سکوت کرد

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، روز معلم برای همه ما تداعی‌گر خاطرات زیادی است که شامل گرفتن جشن‌های کودکانه برای معلمان مقاطع مختلف می‌شود.

جشنی که در آن دانش‌آموزان با هزاران ذوق و شوق با پول توجیبی‌های خود کادویی هر چند کوچک برای معلمان می‌گیرند و خیلی وقت‌ها خوراکی‌هایی که برای دل خود می‌خوردند را خریداری کرده تا این جشن به نام معلم و به کام خود دانش‌آموزان تمام شود.

شاید حالا که بزرگ‌تر شده و دیگر راهمان به مدارس نمی‌افتد، 12 اردیبهشت‌ماه نیز برایمان روزی مانند بقیه روزهای سال باشد اما بی‌شک هنوز معلم‌ها با داشتن جایگاه ویژه اجتماعی خود مورد تکریم هستند و آیین گرامیداشت روز معلم با همه کمی و کاستی‌ها همچنان برگزار می‌شود.

امسال نیز مراسم روز معلم در نواحی و مناطق مختلف آموزشی استان زنجان برگزار شد تا معلمان بدانند با وجود مشکلات متعددی که نهاد تعلیم و تربیت در کشور دارد پاسداشت مقام روز معلم فراموش نشده است.

اما گویا گرامیداشت روز معلم در استان زنجان حواشی خاص به خود را داشته است به نحوی که برگزاری مراسم روز معلم در یک ناحیه آموزشی و عدم برگزاری مشابه همین مراسم در نواحی دیگر موجب گله‌مندی فرهنگیان شده است، این موضوع تنها مربوط به یک ناحیه بوده و گاهی بین دو شهر زیر مجموعه یک ناحیه آموزشی نیز برگزاری مراسمات روز معلم با رنگ و بوی متفاوت موجب دلسردی فرهنگیان شده است به نحوی که با وجود اینکه هنوز در هفته معلم قرار داریم اما فضای مجازی به محلی برای گله‌مندی فرهنگیان از این رفتار تبعیض‌آمیز برای گرامیداشت روز معلم در استان زنجان شده است.

 

*عدم برنامه‌ریزی برای پاسداشت روز معلم

در حالی که سال‌های اخیر آموزش و پرورش استان زنجان پیش از اردیبهشت برنامه‌ریزی برای گرامیداشت روز معلم را در دستور کار خود داشت و با برگزاری نشست خبری با اصحاب رسانه نسبت به اطلاع‌رسانی برنامه‌های پیش‌روی این هفته می‌شد اما امسال سکوت مدیر کل آموزش و پرورش جدید استان زنجان و دبیر ستاد گرامیداشت روز معلم نشان داد دست آموزش و پرورش آنچنان برای این روز پر نیست.

برگزاری روز معلم به صورت متمرکز استانی هم که کمتر رنگ و بوی گرامیداشت را نیز می‌توان تریبونی برای سخنرانی خواند تا سهم فرهنگیان از روز خود تنها به تعریف و تمجید از مقام معلم خلاصه شود.

*تبعیض بین فرهنگیان

برگزاری مراسم روز معلم در نواحی مختلف با اشکال گوناگون و به روش‌های کاملا خلاقانه قدرت عمل قابل توجهی به مدیران می‌دهد اما تفاوت در برگزاری این روز موجب شده بسیاری از فرهنگیان دلخور شده و حتی این اعتراض خود را بسیار رسا و بی‌پروا در فضاهای مجازی اعلام کنند، نمونه این ماجرا تصاویری خروجی ضیافت ناهار برای فرهنگیان شهرستان ایجرود بود که موجب شد بسیاری از فرهنگیان از عدم وجود برنامه‌ای در خور شأن معلمان نواحی خود گله‌مند باشند.

تصاویر دریافتی از جشن روز معلم در ایجرود نشان می‌دهد این مراسم با حضور جمعیت بالا و چند صد نفری و ریخت و پاش‌های قابل توجه در کنار سد گلابر برگزار شده به نحوه که صدای بسیاری از فرهنگیان را درآورده و سوالات زیادی را در ذهن آنها ایجاد کرد که در این آشفته‌ بازار اقتصادی چرا باید مراسمی با این ابعاد و هزینه و چرا تنها در یک ناحیه آموزشی برگزار و در سایر نواحی آموزشی مغفول باقی بماند.

در حالی که خبرنگار خبرگزاری فارس استان زنجان برای پیگیری بیشتر موضوع و نحوه برگزاری روز معلم با مسؤولان این اداره کل تماس حاصل کرد اما مسؤولان این اداره با پاس کاری موضوع از مدیر کل به سخنگو و سپس دبیر ستاد گرامیداشت روز معلم موضوع را ابتر گذاشته و کسی حاضر نشد در این زمینه جوابی به خبرنگار حوزه آموزش و پرورش دهد و این گزارش به صورت یک سویه و تنها با تکیه بر گلایه‌های فرهنگیان از برگزاری تبعیض‌آمیز روز معلم نگاشته شد.

*یک روز و هزار آرزو

بی‌شک معلمان به عنوان قشر آینده‌ساز کشور و افرادی که در طول سال با حضور در کلاس درس تلاش زیادی برای انقلاب اسلامی و رسیدن به آرمان‌های نظام و انقلاب انجام می‌دهند، شناخته شده‌اند و برگزاری یک روز برای این قشر نمی‌تواند زمینه قدرشناسی از این افراد را فراهم کند اما باید دید چقدر از این هزینه‌کردها در روز معلم مورد تایید فرهنگیان است و در این برهه از زمان این هزینه‌ها از کجا تامین می‌شود.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما