تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۰
کد مطلب : ۳۸۵۹۷۳
رمضان در استان کردستان رنگ و بوی خاصی دارد، رمضان که می‌آید بانگ «مرحبا یا شهرالرمضان» طنین‌انداز شده و نماز جماعت «تراویح» در مساجد برپا می‌شود، نیمه دوم رمضان نیز نوای حزن‌انگیز «الوداع» از مساجد این استان به گوش می‌رسد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،آیین‌های ماه رمضان در کردستان/از برپایی نماز تراویح تا پخت «کولیره» 27 رمضان

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، تمام شب‌های سال با آرامش و سکوت سپری می‌شود اما شب‌های یکی از ماه‌های سال با شب‌بیداری، دعا و نیایش، خوردن سحری و ... همراه است.

برخیز که رمضان آمده است، خداوند مسلمانانش را به میهمانی‌اش فرا می‌خواند تا عبادت کنند و برکت و رحمت هدیه بگیرند.

ماه مبارک رمضان، ماهی که روزهایش با خیر و برکت و شب‌هایش با بارش رحمت الهی همراه است.

رمضان آمده است، ماهی که همه به میهمانی خدا فراخوانده می‌شوند و هر مومنی که به این ضیافت قدم می‌گذارد، به رسم میهمانی راز و نیاز و عباداتش را برای میزبان بجای می‌گذارد و پروردگار متعال نیز به رسم مهمان‌نوازی رحمت و برکت الهی را به مهمانانش هدیه می‌دهد.

کردستانی‌ها در روزهای پایانی ماه شعبان، غبار را از تن مساجد می‌زدایند و با عطر و بوی گلاب به استقبال ماه مبارک رمضان می‌روند.

قنادی‌های شهر سنندج با پخت بامیه و زولبیا در همان روزهای نخست رمضان رنگ و بوی جدیدی به خود می‌گیرند، خرمافروشان بساط‌شان پهن‌تر از همیشه می‌شود و ساعت کاری رستوران‌ها، غذاخوری‌ها و آبمیوه‌گیری‌ها تغییر می‌کند تا حرمت ماه مبارک را حفظ کنند.

مساجد، بقاع متبرکه، آرامگاه‌های امامزادگان، حسینیه‌ها و هیئات مذهبی از همان روز نخست ماه مبارک رمضان محافل قرآنی را آغاز می‌کنند و پیر و جوان را بر خوانِ این ضیافت الهی به انجام عبادت و کسب توشه‌ی پربارتر فرا می‌خوانند.

آداب و رسوم کردستانی‌ها در ماه مهمانی خدا از گذشته‌های دور همچنان پا برجاست، از آئین غبارروبی مساجد، پخت بامیه و زولبیا و برپایی محافل و مجالس قرآنی که بگذریم، آهنگ مرحبا یا شهرالرمضان تا نیمه‌های رمضان از بلندگوهای مساجد طنین‌انداز می‌شود و از نیمه دوم نوای حزن و اندوه وداع با رمضان با آوای «الوداع» به گوش می‌رسد.

در قدیم‌الایام و خاصتا در روستاهای کردستان، قبل از سحر افرادی برای بیدارکردن مردم در کوچه‌های روستاها سحرخوانی می‌کردند اما امروزه این آیین در بین مردم کم‌رنگ و بعضا از بین رفته است. 

اقامه نماز تراویح در مساجد، برپایی مولودی‌خوانی و در نیمه این ماه مبارک نیز اعتکاف روزه‌داران در شب‌های لیالی قدر از دیگر آئین‌های مردم استان کردستان در ماه مبارک رمضان است که در بسیاری از مساجد با پرشدن صحن مسجد توسط نمازگزاران و روزه‌داران همراه بوده و همه از خداوند منان طلب رحمت و مغفرت خواهند کرد.

پُخت «کولیره» و «برساق» که از نان‌های محلی استان کردستان است در شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان نیز از دیگر آئین‌های مردمان این استان است که توسط بانوان در منزل پخت شده و بین همسایگان و مستمندان و نمازگزاران مسجد توزیع می‌شود.

پرداخت فطریه در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان که توسط سرپرست خانوار به نیازمندان پرداخت می‌شود و همچنین اقامه نماز عید فطر از دیگر آئین‌هایی است که کردستانی‌ها در ایام ماه مبارک رمضان برای آن برنامه‌ریزی می‌کنند و همچنان به این رسوم خود پایبند هستند.

گرچه نیک‌اندیشان و خیرانِ این کشور پهناور کمک به نیازمند را رسالت و وظیفه خود می‌دانند اما در اواسط ماه مبارک رمضان محفل بزرگ و باشکوهی با عنوان "جشن گلریزان" برپا خواهد شد که نیکوکاران مادیاتشان را با معنویات آسمانی معامله می‌کنند.

بی‌شک توبه به درگاه احدیت برای دوری از گناه و کسب رضای خداوند متعال آرزوی هر فرد مسلمانی است که در این ماه پر برکت بیشتر از هرماه دیگری بدان می‌اندیشد اما نباید فراموش کرد که پروردگار، بندگان صالح و مومنش را به این ضیافت باشکوه فرامی‌خواند تا بر دوستان خود بیفزاید.

پس سلامی دوباره خواهیم کرد بر ماه سراسر خیر و خوبی رمضان و با عبادت خالصانه و دوری از هر سستی و گناهی، رحمت الهی را در این ماه مبارک از خداوند منان به رسم مهمان‌نوازی‌اش دریافت خواهیم کرد.

آمین یا رب‌العالمین.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما