تقویم فوتبال در کشور‌های پیشرفته سال هاست که فشرده شده و این به دلیل صنعتی شدن فوتبال و میزان گردش پول در آن است. به طوری که شاهد هستید در لیگ برتر جزیره حتی تیم‌ها در تعطیلات سال نو هم دست از فوتبال نمی‌کشند. شاید همان‌طور که برانکو می‌گوید پرسپولیس خسته بوده و این دلیل از نگاه کادر فنی تیم قانع کننده باشد، اما بی‌شک در فوتبال حرفه‌ای دلیلی منطقی برای توجیه شکست نیست. 
نه فقط پرسپولیس، همه تیم‌ها باید با فشردگی بازی‌ها خود را تطبیق دهند. علم در سال‌های اخیر کمک شایانی به فوتبال کرده، همچنین صنعت. ریکاوری روحی، روانی و جسمانی فوتبالیست‌ها با شیوه‌های نوین مانع خستگی آن‌ها در بازی‌ها می‌شود. نمونه اش بازیکنان الاهلی که پرسپولیس را شکست دادند پیش از این بازی، تقویم فشرده‌تری داشتند. الاهلی دو بازی با الهلال در نیمه‌نهایی عرب کاپ و لیگ عربستان انجام داد و یک بازی هم برابر الوحده در لیگ برتر برگزار کرد. به واقع این تیم پیش از رویارویی با پرسپولیس هر سه روز یک بازی انجام داد، در حالی که پرسپولیس تنها دو بازی با ذوب‌آهن و سایپا در لیگ برتر انجام داد و هر چهار روز یک بار بازی کرد. به واقع شرایط برای تیم حریف هم سخت بود. 
نه می‌شود مانع بازی‌های تیم ملی شد، نه جام‌حذفی را از تقویم حذف کرد و نه بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا را فاکتور گرفت. اعتراض به فشردگی بازی‌ها که بیشتر از سوی تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا مطرح می‌شود نه تنها تا به این جای کار دستاوردی نداشته بلکه در ادامه هم نخواهد داشت. بهترین راه‌حل این است که باشگاه‌ها از جمله پرسپولیس خود را با فشردگی بازی‌ها وفق دهند و برای بازی در روز‌های سخت آماده شوند. تیم‌ها نه فقط از نظر بدنی بلکه باید از نظر روحی و روانی هم برای پشت سر گذاشتن بازی‌های فشرده آماده شوند و از همه مهمتر بدانند در فوتبال حرفه‌ای خستگی ناشی از بازی‌های فشرده بی‌معنی است و خریداری ندارد؛ و باز تکرار می‌کنیم بهانه برانکو برای توجیه شکست تیم پرسپولیس برابر الاهلی از نگاه ما قابل احترام و حتی واقعی است، اما همان‌طور که اشاره شد بهتر است پرسپولیس به فشردگی بازی‌ها عادت کند و از آن برای نتیجه گیری بهره گیرد، چون اعتراض بی‌معنی است و ره به جایی نخواهد برد.
صاحب‌نظران و پیشکسوتان سرخ پاسخ می‌دهند
عامل اصلی ناکامی پرسپولیس چه بود؟
* پرسپولیس در بازی برگشت خود مقابل الاهلی عربستان ۲ بر یک بازنده شد و شرایط سختی برای صعود به مرحله بعدی لیگ قهرمانان آسیا پیدا کرد. حالا پرسپولیس باید هر دو بازی بعدی خود را ببرد تا بتواند صعود کند. اینکه عامل اصلی ناکامی پرسپولیس در این بازی چه بوده، سؤالی است که آن را با تنی چند از پیشکسوتان پرسپولیس مطرح کردیم. این پاسخ‌ها را بخوانید.
حامد کاویانپور: خستگی عامل اصلی بود
من فکر می‌کنم بازیکنان پرسپولس مقابل الاهلی خسته بودند. شما اگر دقت کرده باشید علیپور انگار ساق‌هایش خسته بود. کمال کامیابی‌نیا هم خسته و عصبی به نظر می‌رسید. اگرچه من معتقدم با وجود خستگی بازیکنان، پرسپولیس مستحق باخت نبود و خیلی هم عالی بازی کرد و موقعیت‌های مناسبی هم داشت. برانکو در این میان نقش بزرگی دارد. او باید بازیکنان پرسپولیس را از لحاظ انگیزشی متحول کند. پرسپولیس دو قهرمانی پی‌درپی داشته و در آسیا هم نایب‌قهرمان شده و احساس می‌کنم بازیکنان کمی اشباع شده‌اند.
حسین عبدی: باید سیستم دیگری را انتخاب می‌کردند
پرسپولیس در حالی که می‌توانست بازی را ببرد خیلی راحت ۲ گل خورد و باخت. آن‌ها شروع خوبی داشتند، اما فرصت‌های خود را به راحتی از دست می‌دادند و در نهایت هم غافلگیر شدند. شاید بهتر بود پرسپولیس مقابل الاهلی از سیستم دیگری برای رسیدن به گل در نیمه دوم استفاده می‌کرد و قطعاً بهتر نتیجه می‌گرفت. ناگفته نماند خستگی بازیکنان هم در زمین مشهود بود و تیم عربستانی برای جبران بازی رفت با تمام قوا و با انگیزه بالا ظاهر شد و در نهایت هم مزد دفاع خوب و حملات تند و تیز خود را گرفت.
مهرداد میناوند: ساق پای بازیکنان خسته نشان می‌داد
پرسپولیس مستحق باخت نبود، اما می‌شد به خوبی خستگی را در ساق‌های بازیکنان دید با این وجود بازیکنان پرسپولیس از جان مایه گذاشتند و ۹۰ دقیقه جنگیدند. پرسپولیسی‌ها خسته بودند و مسئولان تیم باید آن‌ها را شارژ روحی و روانی می‌کردند، ولی این کار انجام نشد. من معتقدم مسئولان باشگاه پرسپولیس باید بیشتر از تیم و بازیکنان حمایت کنند. بازیکنان باید با وجود مشکلات، در آرامش کار کنند، اما برخی حواشی باعث شده تمرکز آن‌ها به هم بخورد و خستگی بیشتری را احساس کنند.
جمشید شاه‌محمدی: پرسپولیسی‌ها بی‌انگیزه بودند
پرسپولیس بازی را خوب شروع کرد، اما هر چه از بازی گذشت تلاش بازیکنان کمتر شد. فشار بازی و سنگین بودن هوا اثرات نامطلوب خود را در بازی گذاشت، اما به نظر من پرسپولیس انگیزه‌ای برای بردن نداشت چراکه می‌توانست راحت در این بازی برنده شود، ولی در برخی دقایق بازی شاهد افت روحی بازیکنان بودیم. فشار روی تیم زیاد است و بازیکنان از لحاظ مالی مشکل دارند و اگر پول به آن‌ها برسد آرامش بیشتری پیدا می‌کنند. این بازیکنان و خانواده‌هایشان خرج دارند و بی‌پولی روی مسائل روحی- روانی آن‌ها تأثیرگذار بوده است.
وحید قلیچ: روز بد پرسپولیس بود، همین!
من معتقدم پرسپولیس نه افت کرده و نه بی‌انگیزه شده است. باخت به الاهلی عربستان فقط در روزی رقم خورد که روز بد پرسپولیس بود. بازیکنان ۹۰ دقیقه جنگیدند و چندین موقعیت گل داشتند، ولی هر چه زدند به در بسته خورد و دچار بدشانسی شدند. ما اگر مدعی هستیم پرسپولیس را با تمام وجود دوست داریم، باید در روز بد بازیکنان هم از آن‌ها حمایت کنیم و شک نکنید پرسپولیس با قدرت دو بازی باقی‌مانده در لیگ قهرمانان را پشت سر خواهد گذاشت و به مرحله بعدی صعود خواهد کرد.