تاریخ انتشارسه شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۳
کد مطلب : ۳۸۵۰۷۸
معاون بهره برداری آب منطقه ای مازندران با توجه به شایعات مطرح شده در شبکه های اجتماعی در مورد پایداری سد شهید رجایی گفت: این سد یکی از بهترین و بدون مشکل ترین سدهای کشور است و مردم نباید بابت پایداری آن نگران باشند و به شایعات توجه نکنند.
۰
plusresetminus
مردم نگران پایداری سد شهید رجایی نباشند/اثرات اقتصادی سد در سطح ملی و منطقه‌ای
به گزارش بلاغ، سید جمال موسوی در بازدید خبرنگاران از سد شهید رجایی با اشاره به خشکسالی های اخیر و عدم کامل ابگیری سد در طی 6 سال گذشته اظهار کرد: بهره برداری سه واحد نیروگاه برقابی سد شهید رجایی بطور همزمان باوقوع سرریز آن با حجم 20 متر مکعب بر ثانیه یک رویداد مهم در دوران بهره‌برداری این سازه بزرگ آبی محسوب می شود.

وی با بیان اثرات اقتصادی سد در سطح ملی و منطقه ای افزود: این سد در صورت آبگیری کامل علاوه بر تامین آب شرب و تولید انرژی برقابی به میزان 13/5مگاوات، می تواند آب 52 هزارهکتار از اراضی کشاورزی 226 روستا با جمعیتی بالغ بر 165 هزار نفر را تامین کند.

معاون بهره برداری آب منطقه ای مازندران افزود: این سد به لحاظ کارکردی در بخش کنترل سیلاب، دو سیلاب 27 اسفند 97 و 12 فروردین 98 را در سال آبی جاری مهار کرده و از خسارات وارده به پائین دست جلو گیری کرد.

این مسئول با بر شمردن مشخصات فنی این سازه آبی از آن به عنوان یکی از سدهای بزرگ کشور یاد کرد و گفت: حجم ذخیره این سد 162/5 میلیون متر مکعب است و قادر است سالانه تا 220 میلیون متر مکعب آب را تنظیم و در اختیار شرب، کشاورزی و صنعت منطقه قرار دهد.

موسوی با توجه به شایعات مطرح شده در شبکه های اجتماعی در مورد پایداری سد گفت: این سد یکی از بهترین و بدون مشکل ترین سدهای کشور است و هم اکنون شاهد وقوع سرریز در این سد هستیم و این یعنی بارگذاری کامل در این سد انجام شد و سد در صحت و پایداری کامل قرار دارد و مردم نباید بابت پایداری آن نگران باشند و به شایعات توجه نکنند.

وی در پایان با اشاره به محدودیت های برداشت آب زیرزمینی در استان مازندران به موضوع ریل گذاری تامین اب شرب از آب سطحی پرداخت گفت: در طرح جامع آب شرب استان تامین آب شرب شهر ساری از سد شهید رجایی دیده شده و در حال حاضر به دلیل عدم تکمیل پروژه تصفیه خانه آب شرب با اجرای یک طرح فوری اضطراری 500 لیتر آب شهروندان از این سد تامین می شود و در یک ماه گذشته در این سد که با وقوع دو سیل مواجه بودیم و کدورت آب بالا رفته بود در کمتر از 48 ساعت با تلاش همکاران ما کدورت آب تقلیل و مشکلات کمبود آب شهروندان بر طرف شد.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما