امام جمعه نکا در جمع مداحان و شعرای آئینی:

همه باید در مسیر الهی و انقلاب حرکت کنیم

تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۷
کد مطلب : ۳۸۴۸۴۹
امام جمعه نکا گفت: همه باید در مسیر الهی و انقلاب حرکت کنیم و مداحی باید انقلابی، برای ولایت، رهبر، امام، شهدا و شهادت بوده و در آن نسبت به مسائل روز کشور و جهان بی‌تفاوتی وجود نداشته باشد.
۰
plusresetminus
همه باید در مسیر الهی و انقلاب حرکت کنیم
به گزارش بلاغ، آیت‌الله محمدباقر محمدی لائینی صبح امروز با تبریک میلاد حضرت علی‌اکبر(ع)، روز جوان و با تأکید بر اهمیت کار مداحان، اظهار کرد: از شما مداحان تشکر می‌کنم که به محافل و مجالس معنویت می‌بخشید اما بیشتر این مراسم‌ها، مجالس عزا و درصد کمی مجالس شادی و خوشحالی است.

وی با اشاره به لزوم ترویج فرهنگ حضور مداحان در مراسمات شادی و عروسی، افزود: باید از مداحان اهل بیت در اعیاد، شادی‌ها و مراسمات عروسی بهره برد تا تصور دشمنان ما از اسلام و تشیع تنها عزا و گریه نباشد.

امام جمعه نکا خاطرنشان کرد: آسیب مجالس خوشحالی بیشتر از مجالس عزا است، مجالس عزا به تنهایی آسیب ندارد اما مجالس عروسی، شادی و تفریح اگر در آن مداحی نباشد به سمت مسائل نادرست سوق پیدا می‌کند.

این مسئول با بیان ارزش بالای مداحی، اضافه کرد: مداح احیاکننده اهل بیت و فضای آنها بوده و این حسن و مقام بسیار بالایی است که علاوه بر مداحان، مبلغان و روحانیون، آحاد مردم نیز وظیفه دارند که اهل بیت، سیره، سنت،رمسائل و ویژگی‌های اخلاقی آنها را ترویج کنند.

وی احساس را در مداحی بسیار واجب دانست و گفت: نباید به مداحی نگاهی مادی داشت و آن را ابزار کسب درآمد دانست، انگیزه‌های مادی ارزش کار را پایین می‌آورد و نباید نیت این کار اینگونه باشد.

محمدی لائینی تصریح کرد: مداحان باید آموزش ببینند، رشد کنند، به روز باشند، در مداحی دچار روزمرگی و رکود نشوند و با مداحان برجسته شهرهای بزرگ ارتباط داشته و از شیوه‌های هم بهره‌بگیرند.

وی افزود: کار مداحان شبیه ارائه یک نوع کالای معنوی به مخاطب است و وقتی این کالای معنوی به مردم داده می‌شود نباید نقص داشته باشد بلکه باید به دنبال ارتقا کیفیت کالاهای معنوی همانند کالاهای مادی بود.

امام جمعه شهرستان نکا با اشاره به وظایف مداحان بیان کرد: باید مطالعه، مخاطب‌شناسی و واقعیت شناسی داشته باشید، برنامه‌های شما باید مختصر و پربار بوده و در کوتاه‌ترین زمان بهترین بازدهی را دریافت کنید.

این مسئول اضافه کرد: محتوای خوب با کیفیت بالا، بروز بودن، کم وقت مخاطب را گرفتن و جلب رضایت مخاطب کارهایی است که تأثیرگذار است به گونه‌ای که با کوتاه کردن زمان اجرای مداحی به کیفیت آن خدشه‌ای وارد نشود.

وی با بیان اینکه مداحان و روحانیون باید از کار خود نظرسنجی کنند، خاطر نشان کرد: سنجش افکار عمومی بهترین کار برای تشخیص میزان بازدهی کار است تا متوجه شویم تا چه حد در مخاطب اثر داشته است که اینکار خیلی به ما و شما کمک می‌کند .

لائینی تأکید کرد: همه باید در مسیر الهی و انقلاب حرکت کنیم، مداحی غیر انقلابی باید از صحنه روزگار حذف شود و مداحی باید انقلابی، برای ولایت، رهبر، امام، شهدا و شهادت بوده و در آن نسبت به مسائل روز کشور و جهان بی‌تفاوتی وجود نداشته باشد.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما