تاریخ انتشاردوشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۸
کد مطلب : ۳۸۴۷۸۹
فرمانده سپاه کربلا مازندران گفت: 42 گروه جهادی هر یک با نام یک شهید مدافع حرم، به مناطق سیل زده اعزام می‌شوند و کار جهادی و بازسازی را انجام دهند و تابلوی آن شهید بر سر درب آن منزل نصب می‌شود.
۰
plusresetminus
اعزام 42 گروه جهادی به مناطق سیل‌زده مازندران/پیش‌بینی بازسازی 900 واحد مسکونی
به گزارش بلاغ، سردار محمدحسین بابایی ظهر امروز در جمع فرماندهان معین بازسازی سیل استان مازندران که با حضور رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور برگزار شد؛ اظهار کرد: 8 هزار و 814 هکتار باغ و زمین کشاورزی در سیل اخیر در استان مازندران آسیب دید و بعضا برخی شسته شده و از بین رفته است.

وی افزود: 760 دهنه پل، 99 باب مسجد، حسینیه و مدرسه، 450 واحد دامداری و مرغداری و بیش از 4 هزار کندوی زنبور عسل در سیل اخیر مازندران، خسارت دیده اگر این مجموعه را کنار هم بگذاریم به یک بحث سنگینی خواهیم رسید که قطعا تعداد زیادی را متاثر کرده و باید به داد آن‌ها رسید.

فرمانده سپاه کربلای مازندران به اقدامات انجام گرفته و مورد نیاز اشاره  و خاطرنشان کرد: عمق خسارات وارده سبب شده تا فرماندهان استان‌های معین در سطح کشور حضور پر رنگ‌تری در حوادث داشته باشند.

این مسئول ادامه داد: طی این مدت، یک‌هزار و 730 منزل در 12 شهر سیل زده استان تاکنون لایروبی و گل روبی شد؛ همچنین 99 باب مسجد، حسینیه و مدرسه نیز لایروبی شد.

بابایی بیان کرد: طی این بازه زمانی، 64 کیلومتر راه روستایی نیز بازسازی شد و طی جلسه با ستاد مدیریت بحران مقرر شد تا بازسازی و ترمیم 760 دهنه پل آسیب دیده نیز به سپاه سپرده شود که ما در گام نخست، 50 درصد آن را قبول کردیم، همچنین استاندار در نظر داشت تا کار لایروبی رودخانه‌ها را تماما به سپاه واگذار کند که هنوز به تصمیم نرسیدیم و وارد مذاکره نشدیم.

وی متذکر شد: طی برگزاری جلسه با کمیته امداد و بهزیستی، بازسازی و احداث 160 واحد مسکونی به ما سپرده شد که در گام نخست، 150 واحد مسکونی در دست اجرا قرار دارد و این رقم در حال افزایش است.

فرمانده سپاه کربلا مازندران یادآور شد: ما خودمان امار پنهان 200 خانواده غیر تحت پوشش را هم پیش بینی می‌کنیم که هم اکنون 90 خانواده در سیمرغ شناسایی شده است و در حال آماده سازی برای ساخت 400 واحد مسکونی هستیم و پیش بینی ما این است که تا یک ماهه دیگر تعداد مجموع واحدهای مسکونی تحت پوشش و غیر پوشش به 900 واحد در سطح استان برسد.

این مسئول اضافه کرد: کارهای اساسی موضوع سرپناه است اما چون غالب مردمان آسیب دیده کشاورز و دامدار هستند، لذا الزاما اگر بخواهیم مشکل حل شود باید در موضوع لایروبی رودخانه‌ها هم با جدیت ورود پیدا کنیم و با تجربه‌ای که ما داریم در فصل تابستان هم وقوع سیل به ویژه در سوادکوه بعید نیست.

بابایی به تخریب و از بین رفتن 800 متر مربع از ساختمان سپاه سوادکوه و مصالح ساختمانی اشاره کرد و گفت: باید فکری هم برای بازسازی این نقطه بیندیشیم.

وی به برنامه‌ریزی و رایزنی با آستان قدس رضوی و ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد مسکن و بعضی از نهادهای مردمی، حوزه‌های علمیه مازندران و قم اشاره کرد و گفت: تصمیم بر این شد تا تمامی این گروه‌ها با هماهنگی و محوریت سپاه خدماتشان را گسیل کنند و ما کار را انجام دهیم و در گام نخست، بانک اطلاعاتی دقیقی از خسارات، افراد و درصد خسارات جزو مزارع کشاورزی را آماده کردیم و منتظر نقشه و صدور پروانه از دولت به مدت دو هفته بودیم که با صدور این مجوز، از امروز گروه‌های جهادی ما وارد مناطق سیل زده سیمرغ شدند.

فرمانده سپاه کربلا مازندران با بیان اینکه هر ساله در اردیبهشت‌ماه مراسم یادواره شهدای 42 شهید مدافع حرم استان با نام اردیبهشت مقاومت برگزار می‌شود؛ تصریح کرد: امسال بنا به اجرای برنامه جدیدی در آمل بودیم که با رخ دادن سیل، ستاد این بزرگداشت تصمیم گرفت که این برنامه را لغو و به جای آن، 42 گروه هر یک با نام یک شهید مدافع حرم، به مناطق سیل زده بروند و کار جهادی و بازسازی را انجام دهند و تابلوی آن شهید بر سر درب آن منزل نصب و ظرف سه ماه، آن ساختمان ساخته شود.

این مسئول یادآور شد: برای احداث ساختمان، یک برنامه و جدول 90 روزی کاری در نظر گرفتیم و امید داریم با بهره‌گیری از تخصص این نیروها و تجربه در غرب کشور، این مهم محقق شود.

بابایی گفت: طبیعتا برای ادامه کار یکی از مشکلات پیش رو، گرانی مصالح ساختمانی است و افزایش قیمت 30 درصدی آن در سال جاری است که آنچه مسلم است پای کار امدن بیش از 5 استان کشور لازم است و جهاد همبستگی ملی برای بازسازی مازندران لازم است.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما