کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

حماس: دولت جدید خودگردان، جدایی طلب و در راستای اجرای معامله قرن است

25 فروردين 1398 ساعت 8:35

جنبش «حماس»، اقدام «فتح» در تشکیل کابینه جدید بدون مشارکت حماس و سایر گروه‌ها را «انحصار طلبی» و در راستای اجرای نقشه آمریکا موسوم به «معامله قرن» خواند.


به گزارش بلاغ به نقل از فارس، جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) به تشکل کابینه جدید دولت خودگردان در کرانه باختری اعتراض کرد.

این جنبش شامگاه شنبه (۲۴ فروردین) به دنبال تشکیل کابینه جدید از سوی جنبش فتح به ریاست «محمود عباس»، طی بیانیه‌ای این اقدام فتح را «انحصارطلبی» خواند.

به گزارش «مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین»، حماس تأکید کرد: «اقدام جنبش فتح در تشکیل [کابینه] "محمد اشتیه" تداوم سیاست انحصارطلبی و دور کردن [دیگران] و تداوم دو دستگی [بین گروه‌های فلسطینی] است».

حماس این حرکت جنبش فتح را در راستای منافع این جنبش خواند و گفت که تشکل کابینه با هدف تحقق خواسته‌های فتح بدون درنظر گرفتن منافع ملت فلسطین، وحدت، فداکاری‌های و مبارزه‌های آن‌ها است.

حماس کابینه اشتیه را «دولت جدایی‌طلب» و فاقد مشروعیت قانونی و ملی دانست و تأکید کرد: «این حکومت، فرصت جدایی کرانه باختری از غزه به عنوان گامی عملی جهت اجرای "معامله قرن" را تقویت خواهد کرد».

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین شرایط فعلی در فلسطین را حساس خواند و گفت مواجهه با چالش‌هایی که آرمان فلسطین با آن گریبان‌گیر است، از جمله چالش معامله قرن آمریکا می‌طلبد که «مسیرهای اشتباه» به سمت تشکیل دولت وحدت ملی سوق پیدا کند؛ دولتی که به همه مسئولیت‌های خود در قبال تمامی آحاد مردم فلسطین متعهد باشد و ظلم و ستم را از آن‌ها دور کرده و منافع آن‌ها را تأمین کند.

کابینه جدید کمیته مرکزی جنبش فتح بعد از ظهر امروز در برابر محمود عباس در شهر رام‌الله سوگند خورد. کابینه جدید تشکلات خودگردان شاهد تغییرات گسترده‌ای بود. تنها پنج وزیر سابق در مقام‌های خود ابقا شدند و ۱۶ وزیر دیگر عوض شدند.

نوار غزه فلسطین به دنبال پیروزی جنبش حماس در انتخابات پارلمانی ۲۰۰۶ در کرانه باختری و غزه، از سوی تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی محاصره شد. جنبش فتح این پیروزی را به رسمیت نشناخت و برای خود دولت تشکیل داد.

با این حال، گروه‌های فلسطینی و در رأس آن‌ها جنبش فتح و حماس در سال ۲۰۱۴ به توافق رسیدند که به اختلافات بین خود پایان داده و دولت وفاق ملی تشکیل دهند.

قرار بود این دولت اداره نوار غزه را همانند کرانه باختری برعهده بگیرد که به دلیل اختلاف‌های موجود بین گروه‌های فلسطینی به ویژه حماس و فتح این توافق عملی نشد.

یکی از اهداف راهپیمای حق بازگشت که از ۳۰ مارس ۲۰۱۸ (۱۰ فروردین ۱۳۹۷) در اعتراض به اقدام‌های آمریکا در ارتباط با قدس و معرفی آن به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و انتقال سفارت آمریکا به این شهر شروع شد، لغو محاصره ۱۱ ساله نوار غزه و مقابه با طرح آمریکا برای سازش بین فلسطینیان و صهیونیست‌ها موسوم به معامله قرن است.

این طرح که از سوی آمریکا برای پایان دادن به منازعه بین فلسطینیان و صهیونیست‌ها مطرح شده، به دنبال حذف همیشگی بازگشت آوارگان فلسطینی (مطابق آمار ۶ میلیون) به سرزمین خود و اسکان آن‌ها در «وطن جایگزین» است. به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی از سوی رئیس جمهوی آمریکا و انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به شهر قدس در این راستا انجام شده است.

دولت آمریکا بیش از یک سال است که اعلام این طرح را به دلایلی به تعویق انداخته و مقام‌های آمریکایی بارها تلویحا تأخیر در اعلام این طرح را به پیروزی «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در انتخابات پارلمانی مربوط دانسته‌اند. حزب لیکود به رهبری نتانیاهو در انتخابات سه‌شنبه هفته گذشته موفق شد بیشترین کرسی را در پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست) از آن خود کند.


کد مطلب: 384707

آدرس مطلب :
http://www.bloghnews.com/news/384707/حماس-دولت-جدید-خودگردان-جدایی-طلب-راستای-اجرای-معامله-قرن

بلاغ نیوز
  http://www.bloghnews.com