تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۹
کد مطلب : ۳۸۴۵۸۹
با شناخت و ریشه یابی مشکلات عصبی که باعث آسیب بدن می شوند، سریعتر به روال عادی زندگی خود برگردید.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،تمرکز بر روی فهم،رفتارهای تکراری آسیب زننده به بدن توسط خود فردمثل گزیدن، کشیدن، زخمی کردن و... امروزه بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. به ازای هر 20 نفر یک نفر، یک عادت آسیب زننده دارد. بعد از بررسی این افراد متوجه شده اند که همه یک حرکت نامناسب را انجام نمی دهند و هر کس به طریق خودش به بدنش آسیب وارد می کند مثلا بریدن یا زخمی کردن خود.
چه افرادی این مشکلات رفتاری را دارند؟هنوز به طور کامل اطلاعاتی پیدا نشده است و در حال تحقیق است اما قطعا مسائل ژنتیکی در آن دخیل است. اگر شخصی در خانواده دچار این مشکل باشد قطعا شانس ابتلا در خانواده های جدید که در آینده تشکیل می شوند، افزایش خواهد یافت. از دیگر عوامل ابتلا به این مشکل حجم بالای استرس در زندگی، تجربه های دوران بچگی می باشد. آمار نشان داده است که زنان بیشتر از مردان دچار این بیماری عصبی خواهند شد.

 

 

 

اگر نمی توانید جلوی خود را در برابر کندن و دستکاری کردن جوش ها بگیرید دچار بیماری Dermatillomania یا همان اختلال پوست کنی هستید. پزشکان هنوز علت آن را نمی دانند اما افرادی که اختلال وسواس  دارند بیشتر در معرض این بیماری هستند. زدن بانداژ به سر انگشتان یا درگیر کردن دستان خود ممکن است بتوانید از اینکار دست بکشید.

Onychophagiaیا جویدن ناخن ها

نام معمول آن جویدن ناخن است تقریبا 30% افراد این عادت بد را دارند و در بعضی از آن ها بسیار پیشرفته است. علاوه بر تخریب پوست و ناخن، این کار به دندان ها نیز آسیب وارد می کندو موجب عفونت خواهد شد. کوتاه کردن ناخن ها می تواند کمک کننده باشد. می توانید از محصولاتی که برای ناخن استفاده می شوند استفاده کنید مثل لاک.

گاز گرفتن لپ با دندان

شاید متوقف کردن آن برای افرادی که به این کار عادت کرده اند سخت باشد. با گذر زمان این کار باعث زخم و متورم شدن لپ خواهد شد. گاز گرفتن مداوم باعث شل شدن پوست و قرار گرفتن زیر دندان به طور ناخودآگاه خواهد شد. از آنجایی که این کار هنگام استرس اتفاق می افتد جویدن آدامس می تواند کمک کننده باشد.

گاز گرفتن لب ها از داخل دهان

با جویدن، گاز گرفتن و یا خوردن لب پوست آن خشن و زرد خواهد شد. بهترین کار از محافظ لب استفاده کنید. این وسیله لب ها را دور از دندان نگه می دارد پس می توانید این کار را فراموش کنید. همچنین صحبت با مشاور می تواند کمک کننده باشد.

گزیدن زبان

بعضی از افراد عادت به جویدن گوشه های زبان خود را دارند. این کار بیشتر از آن که فکرش را بکنید عادی است و معمولا به خاطر استرس ایجاد می شود. دندان پزشک ممکن است توصیه کند که از محافظ دهان استفاده کنید برای پوشاندن دندان و مراقبت از زبان. همچنین می توانید با پزشک در مورد بهتر کنترل کردن استرس صحبت کنید.

Onychotillomania

نوعی بیماری است که فرد مدام در حال کندن پوست اطراف ناخن، جویدن ناخن و .... می باشد. این کار باعث می شود باکتری های دهان به پوست دست منتقل شوند و ایجاد عفونت کند. برای جلوگیری از این کار می توانید از فشار دادن توپ استرس بهره ببرید. یا دستکش بپوشید.

Rhinotillexomania

این بیماری به این صورت است که فرد مدام در حال تمیز کردن بینی است به گونه ای که بر روی زندگی او تاثیر گذاشته است. افرادی که این گونه بیماری را دارند قطعا از دیگر بیماری ها نیز رنج می برند مثل جویدن ناخن و پوست دست. بهتر است هر وقت که خواستید بینی خود را تمیز کنید برای خود یادداشت بردارید که چا احساس دارید این کار موجب می شود عوامل محرک را بیابید.

Trichotillomania

بعضی از افراد عادت به کندن موی سر، ابرو، مژه یا دیگر قسمت های بدن دارند. این اتفاق هنگام اضطراب یا خستگی خواهد افتاد و در اکثر مواقع فرد متوجه این حرکت خود نیست. این بیماری در سنین 10 تا 13 سال خود را نشان می دهد. باید سعی کنید که این حرکت را با یک سرگرمی جایگذین کنید. به عنوان مثال قلاب دوزی یا کارهای دستی بهترین گزینه هستند زیرا دست ها درگیرند.

Trichophagia

20%از افراد عادت به کشیدن و خوردن موهای خود دارند. عده ای ریشه مو را می خورند و دسته ای دیگر طره ای از مو را جدا کرده و آن را می خورند. در حالت های نادر بعضی ها موی شخص دیگر یا حیوانات را می خورند. اگر موی زیادی در معده باشد باعث ایجاد سرو صدا در معده می شود. اگر این موها در معده بمانند و خارج نشوند ایجاد مشکل جدی خواهد کرد.

درمان این مشکلات عصبی

قطعا مراجعه به روان شناس و مشاوره می تواند کمک کننده باشد. زیرا به شما راه های کنترل کننده را آموزش می دهند. گاهی حتی برای درمان نیاز به دارو می باشد. پس آن را جدی بگیرید.
منبع الو دکتر

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما