تاریخ انتشارجمعه ۱۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰
کد مطلب : ۳۸۴۱۴۹
عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اقدامات مدیریتی منابع آب در سالهای اخیر چشمگیر نبوده است، گفت: امیدواریم با تهیه و اجرای سند آمایش آب بسیاری از مشکلات این حوزه کاهش پیدا کند.
۰
plusresetminus
سند آمایش آب ضمانت اجرایی ندارد/وجود چند صد هزار حلقه چاه غیر مجاز در کشور
به گزارش بلاغ، شمس الله شریعت نژاد درگفت‌وگو با خبرنگار ما در خصوص عملکرد دستگاه‌های اجرایی در خصوص مدیریت منابع و کاهش مصرف آب اظهار کرد: در سال 97 هیچ اتفاق خوبی در حوزه آب برای کشور نیفتاده است.البته تلاش‌هایی برای تغییر الگوی کشت و کشاورزی، توسعه گلخانه‌ها و آبیاری قطره‌ای انجام گرفته است،اما کافی نیست.

وجود چند صد هزار حلقه چاه غیر مجاز در کشور

نماینده مردم رامسر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چند صد هزار چاه غیرمجاز در کشور فعال هستند افزود: بارندگی‌های سالهای اخیر از میانگین 50 سال کشور به نسبت قابل توجهی پایین‌تر است، اما متاسفانه به هرکسی اجازه می‌دهیم، در هر مکانی که می‌تواند، هر محصولی را بدون توجه به میزان آب مورد نیاز برای کشت آن بکارد و در صورتی که نتوانست به فروش برساند دولت از جیب مردم خسارت آن را پرداخت می‌کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه اقدامات مدیریتی منابع آب در این سالها چشمگیر نبوده است، اظهار کرد: امیدواریم با تهیه و اجرای سند آمایش آب بسیاری از مشکلات حوزه آب کاهش پیدا کند.

وی با بیان اینکه 80 درصد جمعیت کشور‌های دنیا در کنار سواحل سکونت دارند،گفت: پراکندگی جمعیت در کشور ما از توازن خوبی برخوردار نیست و تراکم جمعیت در سواحل کشور به دلیل نبود صنایع به شدت پایین است. ما فقط در بیابان‌های کشور کار می‌کنیم و تمام صنایع آب بر را در درمناطق خشک و کم آب مستقر کرده‌ایم.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و مجلس با انتقاد از انتقال آب دریای خزر تصریح کرد: مطالعه و بررسی طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان در حالی در بودجه سال 98 تصویب شد که با مخالفت شدید نمایندگان استانهای شمال کشور همراه بود.

شریعت نژاد ادامه داد: انتقال آب دریا برای دولت به ازای هر متر مکعب حدود 15 هزار تومان هزینه دارد، اما با اعمال یارانه دولتی و از جیب مردم برای صنایع آب بر با نرخ هر متر معکب 500 تومان خواهد بود . اما چرا باید دولت زیر بار این هزینه سنگین برود؟ چرا صنایع آب بر باید در مناطق خشک و کم آب کشور تاسیس شوند؟ بنده معتقدم طرح‌های انتقال آب برای گسترش صنایع به هیچ عنوان صحیح نیست.

این نماینده با بیان اینکه صنایع آب بر تنها باید در کنار سواحل و در مناطق پرآب احداث شوند تصریح کرد: متاسفانه در استانهای شمالی چون گلستان که دارای منابع آبی گسترده‌ای است هیچ صنعت بزرگی وجود ندارد، اما بزرگترین صنایع ملی در استانهای کم آب مرکزی و بیایبانی احداث شده است.

نماینده مردم رامسر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سند آمایش آب ضمانت اجرایی ندارد افزود: متاسفانه ما در مقابل کارهای اصولی به راحت عقب نشینی می‎کنیم، اجرای سند آمایش آب نیازمند یک جراحی عمیق در بدنه کشور است و البته درد آن را همه باهم باید تحمل کنیم تا اشتباهات گذشته جبران شود. توسعه ایران ملاک است و نباید بریمان فرقی داشته باشد که جنوب کشور توسعه پیدا کند یا مرکز، بلکه احداث صنایع باید صرفاً بر اساس استعداد‌های هر مناطق باشد،تا اقتصاد مقاومتی شکل بگیرد.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
احمدی
آقای شریعت نزادبه چه کسی میگوید مگرشماقانون گذارنیستید نکندمرده متحرک باشیدوگندشما خانه ملت رابدبو بکند