تاریخ انتشاريکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۷
کد مطلب : ۳۷۹۰۶۱
علائم نگران کننده سرطان پوست را بشناسید و در صورت مشاهده آن ها در پوست سریع به پزشک مراجعه کنید.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،سرطان پوست نیز اگر به موقع تشخیص داده نشود قطعا نمی توان به موقع نسبت به گسترش آن اقدامی کرد اما اگر افراد نسبت به علائم آن آگاه باشند می توان آن را مهار کرد. در این مقاله علائم نگران کننده سرطان پوست را بشناسید.

سرطان پوست شامل ملانوما، سلول های پایه ی کارسینوما و سلول های فلسی کارسینوما هستند که اغلب شروع به تغییر در پوست می کنند. آنها می توانند رشد کنند یا ضایعات پیش سرطانی باشند. تغییرات آن ها سرطان نیست اما می تواند در طول زمان ایجاد سرطان کند. تخمین زده می شود که ۴۰% تا ۵۰% از افرادی که دارای پوست حساس هستند و سنی بیشتر از ۶۵ سال دارند حداقل یک نوع سرطان پوست را تجربه خواهند کرد. یاد بگیرید که علائم و نشانه های اولیه را تشخیص دهید. سرطان پوست قابل درمان است به شرطی که سریع تشخیص داده شود و به موقع برای درمان اقدام شود.

شاخی شدن پوست بر اثر پرتو (آکتنیک کراتوزیس)

این شاخی شدن های کوچک که علت ایجاد آن ها آفتاب و نور خورشید می باشد معمولا بر روی پوست سر، گردن یا دست ها ایجاد می شوند اما ممکن است جاهای دیگر بدن نیز مشاهده شوند. این پوست پوست شدن ها نشانه های نگران کننده سرطان پوست می باشند اما به سختی می توان گفت که آیا این زخم های خاص با گذر زمان تغییر خواهند کرد و تبدیل به سرطان می شوند. برای اغلب آن ها این اتفاق نخواهد افتاد اما پزشکان توصیه می کنند که درمان های اولیه انجام شود تا از انتشار و تبدیل شدن به سرطان جلوگیری شود.

 

افرادی که دارای پوست حساس و قرمز رنگ، چشمان رنگی (سبز یا آبی) هستند بیشتر درمعرض ابتلا به سرطان پوست می باشند.

آکتنیک چیلیتس

این بیماری معمولا در لب های پایین خود را نشان می دهد. امکان زبری در لب پایین وجود دارد. از علائم رایج آن تورم لب، از بین رفتن خط جداکننده لب و پوست صورت و برجسته شدن خطوط لب می باشد.

ایجاد شاخ

این بیماری با ایجاد شاخ های قیفی شکل که پایه ی آن ها قرمز است بر روی سطح پوست خود را نشان می دهند. این شاخ ها از جنس کراتین می باشند ( پروتئین موجود در ناخن ها). این بیماری نوع خاصی از شاخی شدن پوست (آکتنیک کراتوزیس) می باشد. اندازه و شکل این عارضه پوستی می تواند متفاوت باشد اما غالبا چند میلیمتر طول دارند. این بیماری معمولا در افراد مسن که دارای پوست حساس هستند اتفاق می افتد.

چه زمانی خال های سیاه گوشتی مشکل ساز هستند؟

خال های گوشتی از سلول های ملانوسیت شروع به رشد می کنند که می توانند رنگ خودشان را به پوست بدهند. اگر چه تعداد کمی از خال ها تبدیل به سرطان می شوند، خال های غیر عادی با گذر زمان می توانند به ملانوما تبدیل شوند. خال های نرمال ظاهری صاف دارند و یا ممکن است با گذر زمان سطح صافی پیدا کنند. سطح آن ها کاملا نرم است. خال هایی که ممکن است به سرطان تبدیل شوند معمولا ظاهری غیرعادی دارند، رنگ های مختلفی در آن ها دیده می شود، اندازه ای بزرگتر از مداد پاک کن دارند. خال های گوشتی در افراد جوان و بزرگسال ایجاد می شود. این غیر طبیعی است که در بزرگسالی خالی به وجود بیاید.

شناخت خال های سرطانی

اکثرخال هایی که در بدن افراد وجود دارد به هم شبیح هستند. آن خالهای که با دیگر خال ها متفاوت اند می توانند سرطانی باشند. بنابراین خال های بدن خود را بشناسید و ببینید که آیا رشد کرده اند یا خیر؟

خال ها باید تقارن داشته باشند

تقارن به این معنی است که هر دو نیمه خال دقیقا به هم شباهت داشته باشند. خال های نرمال تقارن دارند. هرگاه خال های خود را بررسی می کنید یک خط فرضی روی آن در نظر بگیرید و هر دو طرف خط را با هم مقایسه کنید. اگر هر دو نیمه یک شکل نیستند به متخصص پوست مراجعه کنید.

مرز خال باید مشخص باشد

اگر اطراف خال دارای مرزهای مشخص و منظمی نباشد باید توسط متخصص پوست مورد بررسی قرار بگیرد. ضایعات ملانوما مرز های مشخصی ندارند.

رنگ خال ها

خال هایی که یک رنگ مشخص ندارند و یا هاله های رنگی اطراف آن ها دیده می شود که به رنگ قهوه ای، سیاه، آبی، سفید یا قرمز است مشکوک هستند. خال های نرمال تنها یک رنگ دارند.

قطر خال ها

خال های مشکوک دارای قطری بزرگتر از یک مداد پاکن هستند.

خال های در حال تکامل

خال های که در حال تغییر و تکامل هستند مثلا درحال کاهش اندازه یا بزرگ شدن، تغییر رنگ، خارش یا خونریزی دارند باید توسط پزشک بررسی شوند. اگر مشاهده شد که بخشی از خال در حال تغییر است یا به صورت عمودی در حال رشد است و از سطح پوست فاصله می گیرد باید توسط پزشک بررسی شود. خال های ملانوما معمولا در تغییر اندازه و ارتفاع  به سرعت عمل می کنند.

منبع : بهداشت نیوز
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما