تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۷
کد مطلب : ۳۷۸۸۱۱
یک اقتصاددان با بیان اینکه «اگر در اقتصاد، انقلابی بودیم چالش‌های امروز را نداشتیم»، تصریح کرد: مشکل معیشت مردم به خاطر آن است که دولت نظاره می‌کند به جای نظارت.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، محمد جواد ایروانی با مقایسه وضعیت رفاه عمومی کشور در چهار دهه اخیر نسبت به گذشته، گفت: درآمد سرانه ما در ابتدای انقلاب اسلامی در سال 57، 10 هزار و 800 دلار بود. مطابق آخرین آمار این مبلغ به 16 هزار و 395 دلار در سال 96 رسید و رشد خوبی کرده است. باید توجه داشت، این رشد درآمد سرانه به‌رغم افزایش جمعیت 36 میلیونی به جمعیت 85 میلیونی است.
وی افزود: جمهوری اسلامی پیشرفت را که به معنای توسعه به همراه عدالت است هدف‌گذاری می‌کند به جای آن‌که صرفا واژه توسعه را مطرح نماید. در دنیا برای ارزیابی این مؤلفه‌ها، شاخصی ترکیبی به نام شاخص توسعه انسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که علاوه‌بر درآمد سرانه، مسائلی از جمله آموزش، بهداشت و امید به زندگی را در برمی‌گیرد.

وزیر اسبق اقتصاد ادامه داد: ما در شاخص توسعه انسانی سال 57 در رتبه 110 بودیم اما الآن طبق شاخص بانک جهانی به رتبه 62 رسیده‌ایم؛ ضمن این‌که طبق همین گزارش سریع‌ترین رشد در شاخص توسعه انسانی در دهه‌های اخیر را جمهوری اسلامی ایران داشته است. این در حالی است که هم جنگ داشته‌ایم و هم مشکلات ایذایی از جمله تحریم و... ایجاد شده است، اما با این وجود، این رشدها را داشته‌ایم.
ایروانی با‌ اشاره به مشکلات معیشتی مردم عنوان کرد: در کشور ما شاخص بهره‌مندی از سواد، از 48 درصد به بالای 90 درصد رسیده است.
وی تصریح کرد: نباید با معیشت مردم بازی کرد اما نکته اینجاست که زنجیره تأمین و توزیع باید به صورت کامل دیده شود در شرایط کنونی سیستم‌ها در حوزه اجرا و نظارت منفعل هستند و از کارآمدی لازم برخوردار نیستند و بعضا می‌بینیم حتی مسئولان در این حوزه‌ها نیز ادعایی در زمینه نظارت ندارند، یعنی این مسئله را باور ندارند و کاری که در این حوزه‌ها صورت می‌گیرد بیشتر نظاره است تا نظارت.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: وقتی ما سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را رعایت نمی‌کنیم و به کانون تولید که محور معیشت مردم است بیاعتنایی می‌شود و هر ساختار دیگری را هم بیاوریم مشکلی حل نمی‌شود. مباحثی نظیر تغییر پارلمان یا ایجاد مجلس سنا و‌... همیشه در مقاطعی مطرح می‌شود که مشکلاتی بروز می‌کند. به این معنی که حتما مشکلاتی وجود دارد که این مسائل مطرح شده است.
منبع : تسنیم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما