تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۳
کد مطلب : ۳۶۸۹۸۷
روزنامه &#۰۳۹;ساوت چاینا هنگ کنگ&#۰۳۹; نوشت دولت چین با درخواست آلمان برای اعزام هیات حقوق بشر این کشور به منطقه خودمختار سین کیانگ در شمال غرب چین مخالفت کرده است.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ این نشریه روز پنجشنبه نوشت با این حال آلمان گفته است به هیچ وجه در این زمینه عقب نشینی نخواهد کرد و همچنان برای اعزام این گروه به این منطقه، برای رسیدگی به اخبار مربوط به وجود اردوگاه های بازآموزی در «سین کیانگ» پافشاری خواهد کرد.

وزارت خارجه آلمان این موضوع را مورد تایید قرار داده و 'باربت کوفلر' کمیسیونر حقوق بشر این کشور هم می گوید این درخواست با توجه به برگزاری نشست حقوق بشر آلمان و چین در 'لهاسا' مرکز منطقه خودمختار تبت در روزهای پنجشنبه و جمعه این هفته مطرح شده است.

وی افزود: از اینکه شنیده می شود نزدیک به یک میلیون نفر از مردم این منطقه در این اردوگاه ها نگهداری می شوند و مورد بازآموزی قرار می گیرند، شوکه شده است.

یک ماه قبل 'هایکو ماس' وزیر خارجه آلمان در جریان سفرش به چین از مقام های این کشور خواست در مورد وضعیت این اردوگاه ها شفاف سازی کنند.

'سین کیانگ' یک منطقه مسلمان نشین و دارای منابع غنی است که بعضا تروریست ها سعی کرده اند به اغتشاشاتی در آن دامن بزنند و بی گناهان را هدف قرار داده اند.

بسیاری از کشورهای غربی از جمله آلمان، آمریکا و فرانسه در ماه های گذشته از چین انتقاد کرده اند که با ایجاد چنین اردوگاه هایی برای نگهداری صدها هزار نفر از مردم این منطقه از جمله شماری از مسلمانان، حقوق بشر را نقض کرده است.

وزیر خارجه چین تاکید کرده است که چنین شایعاتی را نباید باور کرد بلکه باید به دولت اعتماد نمود این اردوگاه ها برنامه هایی برای مقابله با افراط گرایی و تروریسم دارند و این منطقه می خواهد با چنین تهدیدهایی برخورد کند.

'وانگ یی' با بیان اینکه این منطقه با تهدیدهایی از ناحیه انشعاب طلبان و تروریست ها روبرو است تاکید کرد این منطقه باید از خود حراست و شرایط را کنترل کند.

اظهار نظر وزیر خارجه چین در حالی است که پکن پیشتر وجود «اردوگاه های آموزشی افراطیون» در سین کیانگ را انکار می کرد اما گزارش های منتشر شده حاکی است پکن اکنون قصد دارد این اردوگاه ها را کاملا قانونی کند.

گزارش های رسانه ای منطقه شرق آسیا حاکی است این اردوگاه ها محل نگهداری شماری از افراطیون است که از دیدگاه پکن باید مورد آموزش های سیاسی قرار گیرند.

با این وصف مقام های چین پیشتر به رغم انتشار گزارش هایی مبنی بر اینکه نزدیک به یک میلیون نفر در این اردوگاه ها نگهداری می شوند، وجود این مراکز را انکار کرده بودند.

اما دولت چین حالا قوانینی را به اجرا گذاشته است که بر اساس آن به مقام های محلی در سین کیانگ در شمال غرب اجازه داده می شود این افراطیون را در چنین مراکزی که «اردوگاه های فنی و حرفه ای» نامیده می شوند، مورد «بازآموزی» قرار دهند.

بر اساس این گزارش قانون مذکور در واقع تجدید نظری در مقررات قبلی در سین کیانگ است و بلافاصله اجرایی شده است تا افراطیون در این مراکز مورد بازآموزی سیاسی قرار گیرند.

در قانون قبلی که مربوط به مارس سال 2017 بود سخت گیری هایی برای افراطیون در نظر گرفته شده بود از جمله این موارد می توان به 'بلند کردن ریش' یا 'دیدن برنامه های مخرب و افراطی' که برای مسلمانان این منطقه ممنوع شده بود اشاره کرد.

همین موارد باعث شده بود تا گروه های حقوق بشری از چین به دلیل نقض حقوق بشر و نادیده گرفتن حقوق مسلمانان انتقاد کنند.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

خود درگیری و زوال رهبری آمریکا
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۲
مجلس دهم در برابر آئینه شفافیت
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۲
مجلس یازدهم بایدها و نبایدها
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۴