تاریخ انتشارسه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۱
کد مطلب : ۳۶۶۱۹۱
بر اساس گزارش مرکز آمار در یکسال اخیر

اقلام سفره مردم 47/5 درصد گران شده است

براساس گزارش مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه‌ای مهر ماه برای خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها به 47/5درصد رسید.
۰
plusresetminus
اقلام سفره مردم 47/5 درصد گران شده است
به گزارش بلاغ، براساس آماری که مرکز آمار ایران منتشر کرده است، نرخ تورم نقطه‌ای خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات در پایان مهر با 11/4درصد رشد نسبت به ماه قبل از آن به 47/5 درصد رسید. این رقم در شهریورماه 36/1درصد محاسبه شده بود. براین اساس، نرخ تورم نقطه‌ای خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات (که برای افزایش قیمت‌ها طی یکسال می‌باشد) برای دهک اول جامعه از 32/8 درصد در شهریورماه به 46/2درصد در مهر افزایش یافته است. این رقم برای دهک دوم جامعه نیز در مهر به 47/3درصد رسیده که نسبت به ماه قبل از آن 12/6درصد افزایش نشان می‌دهد.
دهک سوم شاهد بالاترین تورم خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات در مهرماه بوده به‌نحوی که تورم نقطه‌ای از 35/4 درصد در شهریور برای این دهک، به 47/8درصد در ماه هفتم سال رسیده است.
درحالی که نرخ تورم نقطه‌ای خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات برای دهک چهارم در شهریورماه 35/7 درصد بود، این رقم در مهرماه به 47/7 درصد افزایش یافت. همچنین این رقم برای دهک پنجم در هفتمین ماه سال 47/5درصد بوده که نسبت به ماه قبل از آن 11/4درصد رشد نشان می‌دهد.اما تورم نقطه‌ای خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات برای دهک ششم از 35/9درصد در شهریورماه به 47/3درصد در مهرماه رسیده است.
این رقم در هفتمین ماه سال برای دهک هفتم نیز 47/3درصد محاسبه شده است که رشدی 11/4درصدی نسبت به شهریورماه داشته است.
تورم نقطه‌ای خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات برای دهک هشتم در حالی در مهر 47/0درصد ارزیابی شده که این رقم در ماه قبل از آن برای این دهک 36/1 درصد بوده است.
دهک نهم اما شاهد کمترین نرخ تورم نقطه‌ای خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات در مهرماه بوده به‌نحوی که 46/0 درصد ارزیابی شده است. این رقم برای این دهک در ماه قبل از آن 35/6 درصد محاسبه شده بود. این رقم برای دهک دهم نیز از 36/4درصد در شهریورماه به 46/5 درصد در مهرماه رسیده که افزایشی 10/1درصدی را نشان می‌دهد.
افزایش قابل توجه تورم نقطه‌ای در شرایطی است که یکی از شعارهای مهم حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری، چرخیدن چرخ معیشت مردم بوده است.
منبع : تسنیم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما