زباله‌ بلای جان جنگل و دریای خزر

گره کور طلای کثیف باز نمی‌شود

تاریخ انتشاريکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ - ۰۰:۳۹
کد مطلب : ۳۶۴۰۲۰
مکان‌هایی در دسترس اما پردغدغه، برای حدود 6 ‌هزار و 500 تن زباله‌ای که هر روز در ٣ استان شمالی تولید می‌شود و طلای کثیف را به گره کوری تبدیل کرده که دیگر با دست باز نمی‌شود. متاسفانه تاکنون برنامه های دولت درخصوص مدیریت پسماند جنبه عملیاتی نداشته و مسئولان نه تنها قانون را اجرا نمی کنند، بلکه اهل اقدام و عمل نیستند.
۱
plusresetminus
گره کور طلای کثیف باز نمی‌شود
به گزارش بلاغ، عمق جنگل‌ها، حاشیه رودخانه و... به‌عنوان مکانی برای دفن زباله مورد استفاده قرار می‌گیرد، اتفاقی ناخوشایند که گاهاً حتی باعث بروز حوادث ناگواری نیز برای ساکنان منطقه شده است.

مکان‌هایی در دسترس اما پردغدغه، برای حدود  6 ‌هزار و 500 تن زباله‌ای که هر روز در ٣ استان شمالی تولید می‌شود و طلای کثیف را به گره کوری تبدیل کرده که دیگر با دست باز نمی‌شود. در گیلان ٢٥ مرکز دفن زباله وجود دارد که عمدتاً مراکز پرتاب زباله است و پسماندهای شهری در آنها دفن نمی‌شود، بلکه در این مکان‌ها پرتاب می‌شود. همچنین ٨ مرکز دفن پسماند ساحلی وجود دارد؛ مراکزی که فاصله کمی با دریا دارد. اما در مازندران با وجود تولید روزانه 3 هزار تن زباله تعداد مراکز دفن در سواحل کمتر از گیلان است.

متولیان امر در استان عمق جنگل‌ها را برای معدوم کردن زباله برگزیده‌اند. به‌طور مثال زباله‌ شهرستان محمودآباد در نیم‌متری دریا تخلیه می‌شود که با این کار حجم بالای شیرآبه به دریا وارد می‌شود. همچنین این تخلیه در قائمشهر در ١٠متری رودخانه اتفاق می‌افتد و با کشیدن یک کانال شیرآبه‌ها وارد رودخانه می‌شود. در سوادکوه نیز در جنگل و در ساری در ١٢٠متری مراتع تخلیه زباله صورت می‌گیرد. در مجموع براساس آمارهای اعلام شده ٦٤‌درصد زباله‌ تولیدی در این ٣ استان در جنگل‌ها، ٢٦‌درصد در رودخانه‌ها و ١٠‌درصد در مراتع دفن می‌شود. باید پذیرفت که استان‌های شمالی در ایام تعطیل پذیرای بیش از ۱۰ میلیون مسافر هستند.

بنابراین مشکل پسماند استان‌های شمالی یک مشکل فرا استانی‌ است که نیاز به توجه ویژه دارد، همان‌طور که در مورد گرد و غبار اولویت کشور خوزستان است در زمینه پسماند نیز اولویت باید استان‌های شمالی باشد. بنا بر اعلام مدیر کل محیط زیست گلستان زباله‌های تولیدی در سه محل قلعه گرگان در زون غربی استان، کارخانه کمپوست زون شرقی و تپه منگالی دفن می‌شود که کمترین آلودگی‌ها را برای دریا و محیط‌زیست دارد. اماهمچنان، برنامه‌های مازندران و گیلان برای مدیریت پسماندهای ٢ استان نیمه‌تمام است و معلوم نیست چه زمانی این برنامه‌ها اجرایی می‌شود؛ برنامه‌هایی که تاکنون هزینه‌هایی را روی دست مسئولان گذاشته اما خروجی آن هنوز برای مردم قابل درک نبوده است.

علی محمد شاعری عضو هیات رییسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست درمجلس، درگفت وگویی در خصوص تدوین برنامه مدیریت پسماند عادی در استان های گیلان و مازندران در دولت، اظهار کرد: مجلس دربودجه سال 97 دولت را مکلف کرد که نیم درصد از عوارض ورودی به کشور را به مدیریت پسماند با اولویت استان های شمالی کشور اختصاص دهد، بنابراین تدوین برنامه در دولت درجهت انجام این تکلیف قانونی درمجلس است؛ لذا اگر توسط دولت اقدامات لازم انجام شود به مهم ترین برنامه درمدیریت پسماند توجه شده است.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه درمجلس شورای اسلامی، با تاکید براینکه مهم ترین اولویت محیط زیست درحال حاضر برای شمال کشور مدیریت پسماندها به شیوه علمی و با استفاده از فناوری روز دنیا است، افزود: در شمال کشور در3 استان بیش از 6 هزار تن زباله تولید می شود که درصد بسیاری از آنها درمناطق جنگلی، سواحل و در مجاورت رودخانه ها رهاسازی می شوند؛ متاسفانه شیرابه ها، بوی نامطبوع و آلودگی محیط زیست پسماندها غیرقابل جبران بوده و سلامت شهروندان را با خطر روبه رو می کند، ضمن اینکه جاذبه های گردشگری هم به دلیل رهاسازی زباله ها درشمال کشور کاهش پیدا می کند.

وی با بیان اینکه زیباسازی محیط زیست شهرهای زیبای مازندران به دلیل عدم مدیریت پسماند باخطر روبه رو شده است، تصریح کرد: به طورحتم تدوین این برنامه در دولت اقدامی اساسی برای مدیریت پسماند است، درصورتی که دولت اهل اقدام باشد؛ هرچند که دولت تاکنون شعارهای بسیاری را درخصوص محیط زیست مطرح کرده است، اما همچنان منتظر اقدامات علمی دولت هستیم.

این مسئول، ادامه داد: متاسفانه تاکنون برنامه های دولت درخصوص مدیریت پسماند جنبه عملیاتی نداشته و مسئولان نه تنها قانون را اجرا نمی کنند، بلکه اهل اقدام و عمل نیستند؛ به طورحتم پسماند درصورت بازیافت مجدد در چرخه تولید قرار می گیرد، البته که پسماند اشتغال زا بوده و درجهت استفاده مجدد از منابع می تواند مورد توجه قرار گیرد؛ زیرا منابع محدودی درکشور وجود دارد، لذا منابع محدود را نمی توان مصرف ، تبدیل به زباله و در طبیعت رها کرد؛ درحال حاضر دربسیاری ازکشورهای دنیا فاضلاب، پسماند و پساب ها را مجدد بازیافت کرده و درفرآیند تولید و توسعه مورد استفاده قرار می دهند.

عضو هیات رییسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست درمجلس، گفت: اقدامات این چنینی درسایرکشورها برای مدیریت پسماند به طورکامل سازگار با مبانی توسعه پایدار است.

ورود نگران‌کننده پساب به رودخانه و دریا

مازندرانی ها روزانه 2 هزار و 500 تن زباله تولید می کنند و هنگامی که مسافران از راه می رسند این میزان به بیش از 3 هزار تن می‌رسد.

بحران زباله در مازندران یک فاجعه است که حیات این استان را بی روح کرده و موجب تخریب منابع طبیعی و محیط زیست شده است.

سرنگ ها و فاضلاب های بیمارستانی از دل خاک بیرون زده است؛ پلاستیک ها و لباس ها ، همه جور زباله ای را می توان در آنجا دید. زباله های فرسوده ای که در طبیعت باقی می مانند و اثرش درحیات مازندران، نابودی طبیعت و بیماری انسانهاست.

کارشناسان، مسائل مختلف ازجمله تراکم جمعیت در حاشیه خزر، انبوه مسافران و توسعه گردشگری بدون فراهم بودن زیرساخت‌ها، نبود مدیریت جامع در بخش فاضلاب‌های شهری، پسماندها، زباله‌های صنعتی، خانگی و کشاورزی و نیز دفع پسماند و روش نادرست آن را عمده‌ترین دلایل آلودگی خزر می‌دانند که نه‌تنها چشم‌انداز گردشگری این ساحل را به‌ خطر انداخته بلکه باعث تهدید حیات موجودات آبزی آن ازجمله فک خزری و ماهیان خاویاری شده است.

*بیشترین میزان انباشت زباله و آلودگی

مازندران بیشترین سهم ساحلی را از خزر دارد و البته بیشترین میزان انباشت زباله و آلودگی را‌؛ تا جایی که سواحل میانکاله و چپکرود جویبار هم که مثلا تمیزترین مناطق ساحلی این استان هستند عاری از مشکل نیستند.

در مازندران علاوه بر انبوه زباله‌هایی که گردشگران بر جای می‌گذارند موضوع دپوی زباله در ساحل نیز بر مشکلات افزوده است.

نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسئله پساب‌های زباله‌های شمال کشور فرامنطقه ای است،گفت: دولت اگر مسئله پساب شهرهای شمالی را به سرعت برطرف نکند، بطور حتم دریای خزر دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

قاسم احمدی لاشکی درباره وضعیت آلودگی دریای خزر،گفت: سال گذشته با همکاری مجلس و دولت مقرر شد که فکراساسی برای رفع معضل پساب‌های شمال کشور در راستای حفظ محیط زیست اتخاذ شود اما متاسفانه اقدامات اساسی در این خصوص توسط دولت انجام نشده است.

نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:دفع معضل زباله‌ها و پسماندها در شمال کشورنقش اساسی در محفاظت از محیط زیست در شهرهای شمالی دارد بنابراین جا دارد دولت و مجلس با همگرایی قانونی معضل پساب و پسماندهای زباله های شهرهای شمالی کشور را مرتفع کنند.

وی تصریح کرد:پساب‌ها از رودخانه وارد دریا می‌شود و این امر بسیار از نظر زیست محیطی برای شهرهای شمالی نگران کننده است.

احمدی لاشکی افزود: مسئله پسابهای که از رودخانه وارد دریای خزر می شود،فراتر از یک منطقه خاص است واین در حالی است که نگاه کلان به رفع معضل پسماندها و زباله‌های شمال کشور کرد باید مدنظر قرار بگیرد.

عضو هیئت رییسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یادآورشد: اگر دولت به سرعت به مباحث زیست محیطی شمال کشور و مسئله پسماندها ورود نکند ،بطور حتم دریای خزر دیگر قابل استفاده نخواهد بود و این در حالی است که مسئله پسماندها و پساب ها به صنعت کشاورزی شمال کشور نیز آسیب وارد می کند.

نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه زباله بلای جان شمال کشور شده است،گفت: نابودی جنگل‌های هیرکانی با انتقال آب از دریای خزر به سمنان رقم می‌خورد که این امر مشکلات زیست محیطی برای شمال کشور را به ارمغان می‌آورد.

احمدی لاشکی درباره وضعیت تخریب جنگل های شمال کشور براثر زباله ها،گفت: جنگل‌های شمال کشور بر اثر حجم زباله‌ها در خطر نابودی هستند و مردم بومی در شمال کشور به شدت از این مسئله نگران هستند زیرا زباله‌ها بیش از هرمسئله ای به مردم بومی و اکوسیستم طبیعی شمال کشورآسیب واردمی‌کند.

نماینده مردم نوشهر وچالوس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انتقال آب از دریای خزر به سمنان به ضرر اکوسیستم طبیعی مازندران تمام خواهد شدو نباید این مسئله عملیاتی شود تصریح کرد:رییس جمهور،اذعان دارد که انتقال آب از دریای خزر به سمنان عملیاتی شود و بنده با عملیاتی شدن پروژه مذکورمخالف هستم زیرا با عملیاتی شدن این پروژه انتقال آب مازندران با مشکلات زیست محیطی روبرومی شود.

وی ادامه داد: انتقال آب از دریای خزر به سمنان جنگل های هیرکانی را به نابودی خواهد کشاند بنابراین نبایدبه هیچ وجه ممکن اجازه داد، آب دریای خزر به سمنان انتقال داده شود بنابراین دولت می بایست فکر اساسی برای رفع معضل زباله‌های شمال کشور بکند.

احمدی لاشکی افزود: دولت به جای انتقال آب دریای خزر به سمنان فکری به حال زباله های شمال کشور کند زیرا توریست هاچندین روز مهمان ما هستند و می‌روند اما مردم بومی باید با شیرابه‌ها و آلودگی زباله ها دست و پنجه نرم کنند بنابراین نباید با انتقال آب دریای مازندران به سمنان بر مشکلات مردم در مازندران افزوده شود.

وی یادآورشد: جنگلهای مازندران مملو از زباله شده است وشیرابه زباله ها وارد رودخانه در انتها وارد دریایی خزر می‌شود که این امر اکوسیستم مازندران رابه شدت به خطر انداخته است.

طی سال های اخیر کارشناسان، دلسوزان محیط زیست و کردن نسبت به وضعیت بحرانی جنگل ها به علت ورود زباله هشدار داده‌اند اما متاسفانه این هشدارها تاکنون راه به جایی نبرده است.

خرمن پربرکت طبیعت شمال در آتش ویرانی‌های زباله می‌سوزد و طراوت و شادابی مازندران با پساب‌های خانمانسوز زباله جای خود را به پژمردگی و نابودی می‌سپارد و دست‌اندرکاران همچنان با گفتار درمانی خود، وعده‌های سرخرمن می‌دهند و سال هاست که خود در سرخرمن حاضر نمی‌شوند تا به حسابدهی بپردازند و مشخص کنند که چرا همه‌شان در آزمون بزرگ حل معضل زباله، همچنان نمره خوبی نمی‌گیرند و تعجب در آنجاست که باز هم در سرکلاس حاضر می‌شوند و وعده‌های خود را تکرار می‌کنند.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما