تاریخ انتشارشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۶
کد مطلب : ۳۶۳۲۹۳
قیمت ماده «پلی‌پروپیلن» و «پلی‌اتیلن»، یکی از فرآورده‌های پتروشیمی در تولید نایلون و سلفون، ظرف پنج ماه از کیلویی پنج هزار تومان به هر کیلوگرم ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان رسیده است.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، قیمت ماده « پلی‌پروپیلن» و «پلی‌اتیلن» که از فرآورده‌های پتروشیمی و مواد اولیه تولید نایلون، سلفون و ظروف بسته بندی مواد غذایی و لبنیات است از کیلویی پنج هزار تومان در پنج ماه پیش به کیلویی ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان در حال حاضر رسیده است.
علت اصلی این افزایش بها، عرضه بسیار اندک این ماده مهم پتروشیمی در بورس کالا و جولان دلالان و واسطه‌ها است و در این شرایط، بیشتر تولیدکنندگان این محصول در آستانه تعطیلی قرار گرفته‌اند.
مدیرعامل یک شرکت تولید پوشک بچه یک بخش خبری سیما گفت: به علت کمبود سلفون و نایلون مخصوص بسته بندی، تولید مجدد پوشک بچه باز هم با مشکل مواجه می‌شود.
تعاونی‌های زیرمجموعه اتحادیه پلاستیک هم در سایت خود اطلاع‌رسانی شفافی ندارند که دولت چه مقدار مواد پتروشیمی پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن در اختیار آنها قرار داده است تا بین تولیدکنندگان تقسیم کنند. از سوی دیگر بسیاری از تعاونی‌های این صنف نیز بعضاً مواد پتروشیمی دریافتی را به دلیل نبود شفافیت، در بین همکاران «خودی» تقسیم می‌کنند.
یکی از تولیدکنندگان این صنف گفت: اتحادیه صنفی پلاستیک، هم‌اکنون هیچ اطلاع‌رسانی در سایت خود درباره چگونگی دریافت مواد پتروشیمی پلی‌پرو‌پیلن و همچنین پلی‌اتیلن و البته توزیع آن بین تولید کنندگان ندارد و به همین دلیل، رانت ویژه‌ای در این باره شکل گرفته است.
تولید کنندگان قطعات پلاستیکی خودرو نیز نسبت به افزایش قیمت مواد اولیه پتروشیمی اعتراض دارند، زیرا افزایش قیمت مواد اولیه پلاستیکی می‌تواند یکی از دلایل افزایش قیمت خودرو باشد.
منبع : خبرگزاری صدا وسیما
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما