تاریخ انتشارشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۳
کد مطلب : ۳۶۳۲۷۲
انتشار مقاله‌ای از یک «منبع ناشناس» در روزنامه نیویورک تایمز به بحران تازه‌ای در دولت ترامپ تبدیل شده است. وی در مقاله خود گفته از اعضای دولت ترامپ است و به اتفاق گروهی دیگر از مقامات گروه مقاومتی را بر ضد ترامپ تشکیل داده است.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، این روزها صداهای مخالف ترامپ و  سیاست‌هایش از کف خیابان، رسانه‌ها، احزاب و جریان‌های سیاسی به درون کاخ سفید رسیده است. سال ۲۰۱۶ زمانی که «دونالد ترامپ» برای رسیدن به کاخ سفید می‌جنگید، یکی از پیش‌بینی‌هایی که مطرح بود همین بود: «شورش از درون کاخ سفید». «مایکل هایدن» ژنرال بازنشسته و رئیس سابق سیا آن سال گفت، اگر ترامپ به دنبال اجرای برخی وعده‌های خود باشد «نیروهای نظامی آمریکا  از عمل به دستورات او خودداری خواهند کرد.»
حالا با گذشت دو سال از ریاست‌جمهوری ترامپ، هفته گذشته اخباری منتشر شد که نشان می‌دهد آن پیش‌بینی‌ها دستکم تا حدی رنگ واقعیت به خود گرفته و «شورشی ضدترامپ در درون کاخ سفید در جریان است.»
 هفته گذشته بود که «باب وودوارد» روزنامه‌نگار کهنه‌کار آمریکایی در کتاب خود  که بخش‌هایی از آن منتشر شد نوشت، عملا جریانی ضدترامپ در کاخ سفید حضور دارد که رئیس‌جمهور کنونی آمریکا را فاقد صلاحیت می‌داند و به روش‌های مختلف از اجرای دستورات او خودداری می‌کند. «احمق»، «نامتعادل»، «بچه دبستانی» و «دروغگوی لعنتی» تنها بخشی از توصیفاتی هستند که به گفته وودوارد «متیس»، «جان کلی» رئیس دفتر رئیس‌جمهور، «رکس تیلرسون» وزیر خارجه سابق و شمار دیگری از مقام‌های کاخ سفید درباره ترامپ به کار برده‌اند.
گروه مقاومت!!
اما در حالی که ترامپ در حال پاسخگویی به ادعاهای «وودوارد» بود،  یک روز بعد یعنی چهارشنبه 14 شهریور جنجال بسیار بزرگتری در آمریکا به‌پا شد و  انتشار یادداشتی در نیویورک ‌تایمز اوضاع را بیش از پیش برای ترامپ آشفته کرد.
یادداشتی بی‌سابقه با عنوان «من عضوی از مقاومت درون دولت ترامپ هستم». بی‌سابقه از آن جهت که نویسنده این یادداشت که نامش مخفی است،  گفته یک «مقام ارشد دولت ترامپ» است. زمانی که از یک مقام ارشد در دولت صحبت می‌شود، یعنی این فرد احتمالا در مقام معاونت وزیر یا بالاتر است.
به گزارش فارس نویسنده این یادداشت تصویری از دولت ترامپ ترسیم می‌کند که در آن گروهی از مقام‌های دولت فعالانه، آگاهانه و هماهنگ برای مقابله با رئیس‌جمهور و دستورات او در تلاش هستند. این مقام ارشد کاخ سفید که ترامپ را فردی «بی‌اخلاق» توصیف می‌کند، نوشته است: «از کاخ سفید گرفته تا شاخه‌های اجرایی وزارتخانه‌ها و آژانس‌های دولتی، مقام‌های ارشد در محافل خصوصی به بی‌اعتمادی خود به اظهارات و اقدامات فرمانده کل [ترامپ] اذعان می‌کنند. اغلب آن‌ها در تلاش هستند تا فعالیت‌هایشان را از دمدمی‌مزاجی‌های او مصون نگه دارند.»
او سپس وعده می‌دهد که این «هسته مقاومت فعال در کاخ سفید به فعالیت خود علیه ترامپ ادامه خواهد داد تا زمانی که این دولت بالاخره به نحوی، به پایان برسد.» این مقام ناشناس می‌گوید: «همه کسانی که با رئیس‌جمهور آمریکا کار کرده‌اند می‌دانند که او به هیچ اصول اولیه ملموسی که تصمیماتش را هدایت کند پایبند نیست. ترامپ حتی به آرمان‌های دیرینه حزب جمهوریخواه مثل «آزادی اندیشه، بازار آزاد و آزادی اجتماعی» وابستگی نشان نمی‌دهد.» وی سپس نسبت به سقوط ارزش‌های آمریکا ابراز نگرانی کرده و می‌نویسد: «نگرانی بزرگتر کاری نیست که ترامپ با مقام ریاست جمهوری کرده بلکه کاری است که ما به عنوان یک ملت اجازه داده‌ایم او با ما بکند. ما هم با او سقوط کرده‌ایم و اجازه داده‌ایم گفت‌وگوی ما از ادب و نزاکت خارج شود.»
تکذیب‌ها
این یادداشت آنقدر برای کاخ سفید سنگین تمام شده که رسانه‌های آمریکایی می‌گویند اطرافیان ترامپ به تکاپو افتاده‌اند تا نویسنده این یادداشت و اعضای این «گروه متمرد» را شناسایی کنند.
 ترامپ هم شخصا از نیویورک تایمز خواسته هویت نویسنده این یادداشت را افشا کند. وی در عین حال نویسنده این مقاله را ««ترسو» و مقاله نیویورک تایمز را «بی‌مایه» خوانده است.
 او شامگاه چهارشنبه در توئیتر خود نوشت: «این به اصطلاح مقام عالی‌رتبه دولت واقعا وجود دارد یا این که فقط یک منبع جعلی دیگر ساخته نیویورک تایمز است؟ اگر این شخص واقعا وجود خارجی دارد، [روزنامه نیویورک]تایمز باید به خاطر امنیت ملی فورا او را به دولت معرفی کند.»
سخنگوی کاخ سفید هم این نویسنده را «ترسو» توصیف کرد و گفت باید کناره‌گیری کند. مقامات ارشد دولت آمریکا  نیز روز پنج‌شنبه یکی پس از دیگری مسئولیت خود در مقاله انتقادآمیز علیه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده را که در روزنامه نیویورک تایمز منتشر شده است، تکذیب کردند. برخی رسانه‌های آمریکا به دلیل تشابه ادبیات به کار رفته در مقاله منتشر شده به ادبیات «مایک پنس»، از او به عنوان یکی از نویسندگان احتمالی آن یاد کرده بودند. «مایک پامپئو» و «جیمز متیس»، وزرای خارجه و دفاع آمریکا از جمله مقاماتی هستند که دخالت در نگارش یادداشت منتشر شده در نیویورک تایمز را تکذیب کرده‌اند. ملانیا ترامپ، بانوی اول آمریکا نیز در پاسخ به شبکه «سی‌ان‌ان» نویسنده ناشناس مقاله علیه همسرش را محکوم کرده است.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما