تاریخ انتشارشنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۵
کد مطلب : ۳۲۷۵۶۸
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: تشخیص افسردگی در سالمندان نسبت به بالغان جوانتر دشوارتر است و در 50 درصد سالمندان تشخیص داده نمی شود.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،به گزارش خبرگزاری فارس از ساری، سیدمحمد موسوی در هفتمین همایش سراسری راهکارهای ارتقای سلامت و چالش‌ها با محوریت افسردگی که 2 و 3 آذرماه در سالن مصباح مجتمع پیامبر اعظم(ص) دانشگاه علوم پزشکی مازندران برگزار شد، مقاله‌ای با عنوان اداره افسردگی در بیماران با دمانس و سکته مغزی ارائه داد که در بخشی از آن به افسردگی سالمندان پرداخت.

وی با بیان اینکه افسردگی در واقع یک بیماری مغز است و روندی از پیری نیست، اظهار کرد: افسردگی در سالمندی بیشتر خواهد شد و شاید به‌دلیل همراهی آن با مشکلاتی ازجمله در بخش جسمی، کنسر، قلبی و دیابت است، در این شرایط آنچه برای بیمار افسرده مهم به نظر می رسد این است که نسبت به او اعتمادسازی انجام دهیم. 

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: باید سالمندان را به درمان حرفه ای تشویق کنیم زیرا آنها معمولا به پزشکان متعدد مراجعه می‌کنند و خسته می‌شوند، این خستگی‌ها به تشدید افسردگی و گاه به خودکشی می‌انجامد.

موسوی بیان کرد: باید توجه داشته باشیم که تفاوتهایی در سالمندان وجود دارد و ممکن است اختلالات جسمی و شناختی متفاوتی داشته باشند، لذا به طور طبیعی درمان آنها نیز متفاوت است.

وی با بیان اینکه علائم افسردگی در سالمندان نسبت به بالغان جوانتر متفاوت است، افزود: در سالمندان بی‌قراری و کندی رفتارهای حرکتی و شکایت های جسمانی، اختلال در انگیزه و کاهش انگیزه، انزوا و کاهش آستانه پذیرش تغییرات محیطی بیشتر است اما در افسردگی سالمندان احساس گناه نسبت به بالغان کمتر است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: شکایت شکم‌درد، اختلال توجه و تمرکز در سالمندان افسرده بیش از بالغان است اما تغییرات خلقی در آنها کمتر و افسردگی بدون غمگینی در سالمندان وجود دارد و به همین دلیل 50 درصد افسردگی آنها تشخیص داده نمی شود. 

موسوی ادامه داد: طول مدت درمان در بالغان دو تا سه هفته و نهایتاً چهار هفته است اما در سالمندان بیشتر از این میزان بوده و بین 10 تا 14 هفته طول می کشد.

وی در پایان گفت: احتمال عود بیماری افسردگی در سالمندان بیشتر از بالغان بوده و حتی ممکن است در صورت درمان بیشتر از بالغان اتفاق بیفتد، کسانی که بالای 79 سال هستند حتی اگر به درمان پاسخ مناسبی داده باشند باز هم احتمال عود افسردگی در آنها وجود دارد.

به گزارش فارس، براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO) اگر 7 درصد جمعیت یک کشور را سالمند تشکیل بدهد آن جامعه سالمند است، این رقم در ایران بالای 7 درصد است و علاوه بر اینکه نگرانی از بابت سالمندی در ایران وجود دارد؛ براساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، 12.7درصد از جمعیت بزرگسال ایران دچار افسردگی هستند.

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما