تاریخ انتشارچهارشنبه ۸ دی ۱۳۹۵ - ۰۵:۳۴
کد مطلب : ۲۵۴۹۴۰
اگر به اندازه کافی در طول شبانه روز استراحت می‌کنید و باز هم خستگی دارید، نشان از مشکلی در وجود شما دارد.
۰
plusresetminus
اگر زود خسته می‌شوید بخوانید
به گزارش بلاغ، اگر چند شب پشت سر هم خواب کافی نداشته باشید، احساس خستگی و بی‌حوصلگی چیز چندان عجیبی نخواهد بود.
 اما اگر به اندازه کافی در طول شبانه روز استراحت می‌کنید و باز هم خستگی دارید، نشان از مشکلی در وجود شما دارد. در ادامه با برخی دلایلی که می‌تواند به کاهش انرژی و احساس خستگی در انسان منجر شوند، اشاره می‌کنیم.

دچار کم آبی بدن شده‌اید
برای آن که همه چیز در بدن - از دستگاه گوارش تا عملکردهای شناختی - عملکردی روان و درست داشته باشد، شما به آب نیاز دارید. اگر به اندازه کافی آب ننوشید، (حداقل هشت لیوان در روز) ممکن است با کم آبی بدن مواجه شوید که این شرایط بر خلق و خو و احساس خستگی تاثیر گذار است.

بیش از اندازه آب می‌خورید!
نوشیدن بیش از اندازه آب نیز می‌تواند برای بدن مضر باشد. اگر پیش از خواب مقدار زیادی آب بنوشید، ممکن است با اختلال خواب شبانه مواجه شوید. به جای این کار می‌توانید در طول روز آب مورد نیاز بدن خود را تامین کرده و حداقل یک ساعت پیش از خواب از مصرف مایعات پرهیز کنید.
خانه‌ای نامرتب دارید
مطالعات نشان داده‌اند که منظم و مرتب بودن فضای اطراف شما می‌تواند در کاهش درگیری ذهنی موثر باشد و به خوابی راحت‌تر منجر شود.

دمای اتاق بیش از اندازه بالا است
در فصول سرد، حضور در خانه‌ای گرم اغواکننده است، اما بهتر است دمای محل زندگی خود را در سطح مطلوب 65 درجه فارنهایت (18/3 درجه سلسیوس) حفظ کنید. دمای بیش از اندازه گرم می‌تواند در خواب شبانه اخلال ایجاد کند و موجب بیداری در نیمه‌های شب شود.
آلرژی دارید
در کنار خارش چشم و آبریزش بینی، آلرژی‌ها می‌توانند احساس خستگی و کسالت در شما ایجاد کنند. اگر خستگی شما ناشی از آلرژی باشد با رفع نشانه‌های آن شاهد افزایش سطوح انرژی خود نیز خواهید بود.

برنامه خواب خود را به هم می‌زنید
اگر طی روزهای هفته ساعت 10 شب به خواب می‌روید، اما دو روز آخر هفته تا نیمه‌های شب بیدار هستید، این تغییر در ساعت خواب می‌تواند احساس خستگی را در بدن ایجاد کند و اول هفته خود را بی‌حوصله آغاز کنید.

عصبانی به رختخواب می‌روید
اگر پیش از خواب عصبانی شده‌اید، پیش از خواب باید مسئله‌ای که موجب عصبانیت شما شده است را حل کنید زیرا مطالعات نشان داده‌اند این کار می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر کیفیت خواب داشته باشد.

تیروئید کم کار دارید
احساس خستگی و تخلیه انرژی می‌تواند یکی از نشانه‌های کم کاری تیروئید باشد. کم کاری تیروئید موجب می‌شود حتی زمانی که به اندازه کافی استراحت کرده‌اید، باز هم احساس خستگی در شما باقی بماند. در صورت تداوم نشانه‌ها به پزشک مراجعه کنید.

به آهن بیشتری نیاز دارید
آهن به گردش خون بهتر و انتقال اکسیژن به بخش‎های مختلف بدن کمک می‌کند. در صورتی که روزانه 10 میلی گرم آهن دریافت نکنید، ممکن است احساس خستگی و بی‌حالی در شما ایجاد شود. مواد غذایی سرشار از آهن مانند اسفناج، لوبیا و گوشت ماکیان را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

آب و هوا مقصر است
اگر تغییر فصول روی خلق و خوی شما تاثیرگذار است، احساس خستگی می‌تواند در نتیجه اختلال خلقی فصلی باشد. با ورزش کردن می‌توانید ترشح اندورفین را در بدن خود افزایش دهید و برای دقایقی در روزهای آفتابی مقابل خورشید قرار بگیرید تا تولید ویتامین D تقویت شود. اگر نشانه‌ها همچنان پابرجا بودند به پزشک مراجعه کنید.

به اندازه کافی نور خورشید دریافت نمی‌کنید
خورشید یکی از مهم‌ترین عوامل خارجی است که بدن برای حفظ ریتم شبانه روزی خود به آن نیاز دارد. روزانه حداقل 30 دقیقه را خارج از خانه سپری کنید و در معرض نور خورشید قرار بگیرید تا از خواب بهتری برخوردار شوید.

بیش از اندازه در معرض نورهای مصنوعی هستید
نورهای مصنوعی که از منابع مختلف ناشی می‌شوند، می‌توانند در خواب شما اختلال ایجاد کنند. با حذف منابع نور مصنوعی اضافه از اتاق خواب می‌توانید از خوابی با کیفیت بیشتر بهره‌مند شوید.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما