تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۷
کد مطلب : ۱۷۷۹۰۸
سخنگوی دولت گفت: دولت علیرغم کاهش قیمت نفت، تلاش کرد یارانه مردم را پرداخت کرده و جلوی افزایش قیمت‌ها را بگیرد.
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت با حضور در نوزدهمین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری سخنان خود را به طرح مشکل و متغیر تورم و رکود در کشور آغاز کرد.

نوبخت با اشاره به دو موضوع تورم و رکود اظهار داشت: بخشی از پدید آمدن این مشکل اقتصادی مربوط به مشکلات داخلی است و بخشی از آن مربوط به مشکلات خارجی و محدودیت‌های اقتصادی تحمیلی از سوی دیگران است.

وی با اشاره به برنامه‌های اقتصادی که از سال 68 تا امروز ارائه و اجرا شده است، گفت: برنامه پنجم توسعه از سال 1390 آغاز شد؛ در حالی که 119 میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم؛ اما وقتی با تحریم‌هایی مواجه شدیم که تکانه‌های شدید اقتصادی را بر کشور تحمیل کرد.

سخنگوی دولت افزود: در سال‌های 90 و 91 زمانی که افت شدید قیمت نفت و کاهش میزان صادرات نفتی مواجه شدیم و همین امر موجب کاهش رشد اقتصادی وی منفی شدن آن شد. رشد اقتصادی است که می‌تواند متغیر رکود و تورم را مانع شود.

نوبخت تأکید کرد: شوک‌های نفتی در سال‌های اخیر نیازمند ارائه برنامه و اجرای سیاست‌هایی برای خروج از بحران و مهار آن بودیم؛ لذا در دولت و مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام برنامه‌هایی ارائه شد و تا اندازه خوبی توانست فشار شوک‌های تحمیلی را مهار کند. توسعه اقتصادی و رشد اقتصادی همراه با عدالت از برنامه‌ها و راهکارهایی بود که انجام گرفت.

وی یادآور شد: اتخاذ تصمیمات و سیاست‌های اقتصادی متناسب با ضربه‌هایی بر اقتصاد ما وارد شده بود از سوی دولت خوشبختانه آثار و ثمرات ملموسی در پی داشته است.

معاون رئیس‌جمهور تصریح کرد: رشد سرمایه‌گذاری باعث مثبت شدن شاخص رشد اقتصادی شد؛ اما در مقطع بعدی شاهد کاهش قیمت نفت به زیر 30 دلار بودیم که باعث کاهش درآمد دولت از 120 میلیارد دلار به 34 میلیارد دلار شد و همین کاهش درآمد دولت، درصد سرمایه گذاری را نیز کاهش داده و به نوعی آثار خود را بر سفره مردم هم گذاشت؛ لذا رشد اقتصادی کشور مجدداً به مثبت 1 درصد رسید؛ البته تغییر روند از منفی 6 درصد به مثبت 1 درصد بوده و قابل تقدیر است.

نوبخت با اشاره به کاهش درآمد نفتی کشورهایی چون عربستان و ونزوئلا گفت: کشوری مثل عربستان که یارانه‌های زیادی را به مردم خود می‌داد با مواجه شدن به کاهش درآمد نفی خود دست به کاهش حجم یارانه‌های پرداختی و افزایش قیمت برخی کالاها و خدمات خود را اجرا کردند، اما دولت اعتدال علی رغم کاهش قیمت نفت تلاش کرد یارانه مردم را پرداخت کرده و جلوی افزایش قیمت‌ها را بگیرد.

وی با اشاره به تلاش‌های دولت برای کاهش بیکاری در کشور گفت : سالانه جمع کثیری دارند به بازار کار وارد می‌شوند. بااین حال دولت تلاش کرده با ثبات قیمت‌ها و ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان تا حدودی از حجم بیکاری بکاهد.

سخنگوی دولت با اشاره به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، تصریح کرد: رشد اقتصادی در گرو استفاده از تمام ظرفیت‌های مورد اشاره مقام معظم رهبری  سیاستهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی است؛ اما آیا واقعا اقتصاد مقاومتی ما امروز این توان و قدرت را دارد که با کاهش تکیه بر نفت، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را اجرایی کنیم.

نوبخت گفت: کاهش تکیه بر نفت یعنی افزایش مالیات، آیا جامعه ما امروز این پذیرش را دارد؟ امروز دولت تمام تلاش خود را به کار بسته که با اجرایی شدن برجام و رفع تحریم‌ها و ایجاد روابط دیپلماتیک و ایجاد بسترهای سرمایه گذاری خارجی، گشایش اقتصادی مبتنی بر اقتصاد مقاومتی و رسیدن به عدد 8 درصد رشد اقتصادی را فراهم آورد تا به رقم 724 هزار میلیارد برسیم.

وی در ادامه به برنامه ششم توسعه اشاره و برنامه‌های توسعه ای اولویت دار برنامه ششم را برشمرد و افزود: معظل کم آبی در کشور و کاهش سفراه‌های زیر زمینی و موضوع محیط زیست و معطوف شدن به 24 بند سیاست محلی اقتصاد مقاومتی در برنامه ششم مد نظر قرار گرفته است. همچنین رشد 8 درصدی و تک رقمی شدن نرخ بیکاری و نرخ تورم از برنامه‌های آتی دولت در راستای اجرای برنامه ششم توسعه است.

پس از سخنرانی نوبخت، چند تن از اعضای مجلس خبرگان با اشاره به مشکلات اقتصادی، بیکاری، تورم و رکود در کشور، سوالات خود را از معاون رئیس جمهور مطرح کردند و نوبخت نیز پس از استقرار در جایگاه سوالات نمایندگان را پاسخ داد/م
منبع : مشرق
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

این ره که تو می روی به ترکستان است
پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۰
به چه کسانی باید رأی داد؟
پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۱
وجوب انتخاب اصلح
چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۱
جوان‌فریبی با بزن و بکوب
سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۴