تاریخ انتشارسه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۸
کد مطلب : ۳۹۳۸۰۲
مدیر شبکه بهداشت و درمان نکا خبر داد

کنترل فشار خون 30 هزار نفر در شهرستان نکا

مدیر شبکه بهداشت و درمان نکا گفت: طرح ملی کنترل فشار خون در نکا تا 15 تیر ادامه دارد که تاکنون جمعیتی درحدود 30 هزار نفر مورد غربال قرار گرفتند و انتظار داریم تا پایان مدت اجرای طرح، فشار خون 50 هزار نفر از افراد بالای 30 سال شهرستان کنترل شود.
۰
plusresetminus
کنترل فشار خون 30 هزار نفر در شهرستان نکا
علیرضا خانجانی در گفت‌وگو با خبرنگار بلاغ، با اشاره به آغاز طرح ملی کنترل فشار خون از 27 اردیبهشت در نکا، اظهار کرد: مرحله اول طرح شامل اطلاع‌رسانی برای مراجعه مردم به مراکز در نظر گرفته شده بوده که تا 18 خرداد ادامه داشت.

وی افزود: از 18 خرداد تا نیمه تیرماه در مدت یک ماه فشار خون بیماران کنترل می‌شود به این امید که تاکنون 60 درصد بیماران فشار خون شامل حدود هشت هزار نفر شناسایی شده‌اند و انتظار داریم که 40 درصد شناسایی نشده در این طرح شناسایی شوند.

مدیر شبکه بهداشت نکا خاطرنشان کرد: بیماری فشار خون بدون علامت است چراکه بدن به این شرایط عادت می‌کند که ممکن است علامت خاصی نداشته باشد اما می‌تواند عوارض خطرناکی به همراه داشته باشد که کوری، مشکلات کلیه تا دیالیز و حتی چالش قلب و سکته‌های قلبی و مغزی را شامل می‌شود.

این مسئول اضافه کرد: برای مواجه نشدن با این عوارض بیماران فشار خون باید شناسایی شده و تحت کنترل در بیایند که در مجموع ابتدا شناسایی بیماران فشار خون که بی‌خبر هستند و سپس دانستن عوارض و پیامدهای فشار خون توسط مردم از اهداف طرح ملی کنترل فشار خون به شمار می‌آیند.

* کنترل فشار خون توسط پزشکان خانواده و ایستگاه‌های ثابت و سیار

خانجانی با بیان کنترل فشار خون نزدیک به 30 هزار نفر در شهرستان نکا تاکنون، اظهار کرد: پیش‌بینی ما این است که تا 15 تیرماه بتوانیم فشار خون 50 هزار نفر یعنی تمام جمعیت بالای 30سال شهرستان را کنترل کنیم.

وی افزود: در سطح شهرستان نکا تمام پزشکان خانوده شهری و روستایی یعنی 43 نفر در کنار ایستگاه‌های ثابت و سیاری که تعریف شده و در بانک‌ها، ادارات پر رفت و آمد، کارخانجات و هرجایی که احساس شود گروهی هستند که می‌توان فشار خون آن‌ها را کنترل کرد برای آن اقدام می‌شود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان نکا اذعان کرد: بعد از 15 تیرماه با مشخص شدن تعداد نفرات دارای فشار خون در شهرستان این افراد به پزشک خانواده خود معرفی می‌شوند تا درمان مناسب برای آن‌ها در نظر گرفته شود.

این مسئول اضافه کرد: این افراد باید تحت کنترل بوده و در کنار آن درمان مناسب را در پیش بگیرند که شامل توصیه‌های بهداشتی، تغییر سبک زندگی، تحرک و پویایی، عدم استفاده از غذاهای چرب و کنترل دائم وزن همراه با درمان دارویی درصورت نیاز ازجمله اقداماتی است که برای این افراد در نظر گرفته می‌شود.

* رشد 30 درصدی نرخ باروری در نکا

خانجانی در ادامه با اشاره به لزوم رشد جمعیت در کشور، افزایش آگاهی‌های حاصل از آموزش را بسیار حائز اهمیت برشمرد و تصریح کرد: سیاست بر این است که نرخ باروری در جامعه افزایش پیدا کند.

وی افزود: نرخ باروری در شهرستان نکا برای دوره‌ای کاهش یافته و تا 1.2 رسیده بود که امروز با رشد دوباره به 1.6 رسیده است که همچنان پایین است چراکه برای ثابت ماندن جمعیت نرخ باروری باید 2.1 باشد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان نکا خاطرنشان کرد: افزاش نرخ باروری کار سختی است که یک سال و 6 ماه برای آن کافی نیست اما پس از فرمایشات رهبر انقلاب فرهنگ آن آغاز شده و در سیستم بهداشت نیز راه‌های جلوگیری از باروری از بین رفته است.

این مسئول اضافه کرد: بنابراین گام اول آموزش برای افرادی که تک فرزند بوده و یا فرزند ندارند آغاز شده است و در گام بعدی از روش‌های جلوگیری از بارداری ممانعت شده است که دیگر معنا و مفهومی ندارد.

وی گفت: در گام سوم در سیستم‌های بهداشت و درمان برخی امکانات و خدمات به افرادی که فرزند نداشتند برای فرزنددار شدن آزاد بود که امروز تحت پوشش بیمه شده و به برخی امکانات بیمارستان‌های دولتی نیز دسترسی دارند که کمک می‌کند.

* شرکت در کلاس‌های یک روزه شرط انجام عقد در نکا

خانجانی تأکید کرد: امروزه نگرش نسبت به این موضوع عوض شده است هرچند بسیاری از مسائل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی نیز روی آن تأثیر دارد اما با این وجود نگاه عوض شده مثلًا امروز نگاه‌ها از سزارین به سمت زایمان طبیعی رفته است.

وی افزود: زمانی درصد زایمان طبیعی در بیمارستان‌های دولتی نکا حدود 25 درصد بوده است اما امروز به 45 درصد رسیده که در بیمارستان‌های خصوصی آمار زایمان غیرطبیعی بیشتر است و همین یکی از مشکلات به شمار می‌رود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان نکا بیان کرد: اهتمام به آموزش در سطح این شهرستان نیز بسیار جدی پیگیری می‌شود تا جایی که کلاس قبل از ازدواج برای زوج‌های جوان در نکا از یک کلاس دو ساعته به یک دوره یک روزه افزایش پیدا کرده است که هر هفته روزهای دوشنبه با همکاری چهار دستگاه بهزیستی، دادگستری، شبکه بهداشت و اداره تبلیغات برگزار می‌شود.

این مسئول اضافه کرد: اگر زوج‌ها در این کلاس شرکت نکنند اجازه عقد داده نمی‌شود که این کلاس‌ها دارد وضعیت را بهتر می‌کند البته درکنار این هم کلاس‌هایی توسط ماماها برای افزایش تمایل به زایمان طبیعی برگزار می‌شود و از سوی دیگر کمک مالی که نظام برای زایمان طبیعی در نظر گرفته شده نیز بسیار موثر است.

وی افزایش بیماری‌ها ازجمله بیماری‌های غیرواگیر را نیز در کاهش نرخ باروری موثر دانست و گفت: وجود بیماری‌های غیر واگیر باعث می‌شوند حاملگی موفق کمتری برای فرد متصور باشد برهمین اساس خود مراقبتی مردم به افزایش نرخ باروری کمک می‌کند و این حاصل سلامت در افراد است.

* پایان مرحله اول فاز جدید بیمارستان امام حسین(ع) تا هفته دولت

خانجانی به وضعیت فاز جدید بیمارستان امام حسین(ع) نکا نیز اشاره و اظهار کرد: این فاز در مراحل پایانی احداث اسکلت قرار دارد که در صورت تأمین منابع مالی مورد نیاز کمتر از دو ماه دیگر این مرحله به پایان می‌رسد.

وی افزود: با پایان اسکلت ساختمان در این مرحله، مرحله جدید بعد از اسکلت این فاز نیز از هفته دولت آغاز می‌شود.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما