تاریخ انتشاردوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۹
کد مطلب : ۳۹۲۳۸۳
کارشناس مسائل سیاسی گفت: موضع صریح و شفاف جمهوری اسلامی در موضوع مذاکرات مبتنی بر عقلانیت و رویکرد انقلابی است.
۰
plusresetminus
محمد شاهنظری در گفت و گو با خبرنگار بلاغ، اظهار کرد: موضع شفاف و صریح رهبر معظم انقلاب در دیدار با نخست وزیر ژاپن مبنی بر عدم صداقت آمریکا برای شروع مذاکره جدید و پاسخ به رئیس جمهور آمریکا، دارای ابعاد تحلیلی مختلفی است که بررسی چند مورد مهم آن می تواند رویکرد عزت مندانه در عین منطق و عقلانیت در سیاست خارجی و همسو با اهداف کلی انقلاب اسلامی را به اثبات رساند.

وی افزود: در نگاه اول، شالوده و عیار سخنان مقام معظم رهبری را می توان از جایگاه یک موضع گیری انقلابی برشمرد که رویکرد عالی ترین مقام یک کشور انقلاب کرده نسبت به سیاست تخاصمی دشمنان خود را پس از گذشت چهار دهه، یادآوری می کند.

این کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: اما تدقیق بیشتر نسبت به این سخنان و در واقع تحلیل آن از دیدگاه مرسوم در عالم سیاست خارجی نیز بر وجود دیپلماسی قوی و هوشمندانه صحه می گذارد به این ترتیب که امروز تعویض زمین بازی و انداختن توپ در زمین طرف غربی، یکی از نتایج آن محسوب می شود.

وی تصریح کرد: از دیدگاه و تحلیل عمومی نیز مواضع رهبر انقلاب اسلامی در دیدار با نخست وزیر ژاپن نظیر عدم شایستگی ترامپ برای پاسخگویی، نبود صداقت در مقامات آمریکایی و یا غیر عقلانی بودن مذاکره جدید با آمریکا، دارای برهان و عقبه تحلیلی منطبق با واقعیت های ملموس است که نمونه عیان آن بد عهدی های آمریکا نبست به مذاکرات موسوم به برجام بود.

وی تاکید کرد: هیچ عقل سلیمی فارغ از رویکرد انقلابی و یا غیر از آن، مذاکره با طرفی که دست به عهد شکنی آشکار مشخصاً پیرامون برجام و آن هم در برابر دیدگان جهانیان زده باشد را نخواهد پذیرفت و اساسا اگر خلاف آن انجام پذیرد، خارج از دایره عقلانیت محسوب می شود.

شاهنظری افزود: لذا دست رد و پاسخ منفی رهبر معظم انقلاب نسبت به پیشنهاد طرف غربی جهت شروع مذاکره جدید از سه منظر انقلابی گری، رویکرد دیپلماتیک و دیدگاه عمومی، دارای منطق قوی است.

وی در پایان گفت: از این رو مقام معظم رهبری در این دیدار یک بار دیگر موضع صریح جمهوری اسلامی با عنوان "مذاکره نمی کنیم و جنگ نخواهد شد" نسبت به مذاکره جدید با آمریکا را به طور شفاف به جهان مخابره کرد که توانست نقشه های شوم غرب گرایان داخلی را نیز نقش بر آب کند.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما