تاریخ انتشارشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۸
کد مطلب : ۳۹۲۱۵۲
معاون وزیر صنعت با‌اشاره به مشکل نقدینگی صنایع کشور، اظهار کرد: 12 هزار واحد صنعتی با ظرفیت 30 تا 50 درصد فعال هستند.
۰
plusresetminus
۱۲ هزار واحد صنعتی با ظرفیت کمتر از 50 درصد کار می‌کنند
به گزارش بلاغ، سعید زرندی با‌اشاره به مشکل تامین نقدینگی برای واحدهای تولیدی، گفت: در حال حاضر برخی واحدهای صنعتی راکد هستند که از مردم می‌خواهیم به جای ایجاد واحدهای جدید، برای فعال کردن واحدهای راکد سرمایه‌گذاری کنند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود 60 هزار واحد صنعتی در کشور داریم، اعلام کرد: 12 هزار واحد با ظرفیت 30 تا 50 درصد فعال هستند.
معاون وزیر صنعت با بیان اینکه در کشور با پارادوکس نقدینگی روبرو هستیم، اظهار داشت: حجم نقدینگی نزد مردم بالا است و در مقابل، در بخش تولید با کمبود نقدینگی مواجه هستیم که این پارادوکس را باید برطرف کنیم.
زرندی افزود: شرکت‌های بزرگ صنعتی باید برای تامین نیاز مالی خود به سمت بازار سرمایه حرکت کنند.
وی ادامه داد: تحریم‌ها اثر کوتاه مدت منفی بر بخش تولید داشت ولی این اثر دائمی نیست و پس از گذشت یک دوره، اثر منفی تا حدی کم شده است.
به گفته این مسئول، سهم نقدینگی بخش تولید در کل تسهیلات بانکی در سال 97 با کاهش روبرو بوده به طوری که این سهم از 31 درصد در سال 92 به 27 درصد در شرایط فعلی رسیده است.
زرندی با‌اشاره به افزایش نرخ ارز و تاثیر آن بر قیمت تمام شده تولید صنعت، عنوان کرد: هر 100 درصد افزایش نرخ ارز،‌ هزینه کالای تولیدی را 89.5 درصد افزایش می‌دهد، به همین دلیل مدیریت نرخ ارز از اهمیت ویژه‌ای در رونق تولید برخوردار است.
وی کمبود نقدینگی واحدهای تولیدی، بی‌ثباتی سیاست‌ها و تغییرات نرخ ارز، بیمه تامین اجتماعی،‌ افزایش هزینه‌های مبادلاتی، مالیات و گمرک را از جمله دغدغه‌های وزارت صنعت برای حمایت از بخش تولید عنوان کرد.
به گزارش فارس، معاون وزیر صنعت با‌اشاره به تعیین 35 پروژه برای بهبود وضعیت تولید، گفت: بهبود فضای کسب و کار،‌ تأمین مالی و توسعه سرمایه‌گذاری،‌ توسعه معادن و صنایع معدنی و همچنین توسعه و تعمیق ساخت داخل از جمله محورهای تعیین شده در این زمینه است.
زرندی در ادامه با بیان اینکه از 42 میلیارد دلار واردات انجام شده در سال گذشته، حدود 35 میلیارد دلار به واردات کالاهای صنعتی اختصاص داشته است، تأکید کرد: در 55 ردیف کد تعرفه‌ای حدود 12 میلیارد دلار واردات صورت می‌گیرد.
وی افزود: پروژه توسعه صنایع دریایی و توسعه ناوگان ریلی مدنظر وزارت صنعت است و در این زمینه برنامه‌ریزی برای تولید 13 هزار و 100 واگن در سال 98 مدنظر قرار دارد.
به گفته معاون وزیر صنعت، در سال گذشته از 46 میلیارد دلار صادرات کشور، 23.4 میلیارد دلار مربوط به صادرات به 15 کشور هم‌مرز و یا نزدیک به ایران بوده است.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما