تاریخ انتشاريکشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۰
کد مطلب : ۳۸۶۷۲۹
کارشناس مسائل سیاسی با تأکید بر ورشکستگی سیاسی دولت آمریکا در منطقه خاورمیانه و نقش مثبت ایران در برقراری صلح، اظهارات مقامات آمریکا و برخی غرب دوستان داخلی را در مورد بروز جنگ نظامی علیه ایران یک توهم دانسته و آن را بیش از هر چیزی یک جنگ روانی برای بهم ریختن محاسبات مقاومت مردم دانستند.
۰
plusresetminus
توهم جنگ، خیال خام آمریکا و غرب‌دوستان است/ دست برتر ایران در مقابله با آمریکا
به گزارش بلاغ،هم‌زمان با اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامى به‌عنوان یك سازمان تروریستى در ۱۹ فروردین‌ماه و لغو معافیت‌هاى تحریمى ایران در دوم اردیبهشت‌ماه ۹۸، ادبیات مسؤولین آمریكایى علیه مردم ایران تشدید شده و به شكل قابل‌توجهى بر موضوع «تغییر ماهیت رژیم» ایران متمركزشده‌اند.

ترامپ كه با خروج از برجام در اردیبهشت‌ماه سال گذشته و تشدید تحریم‌هاى اقتصادى و فشار بر مردم ایران، انتظار داشت ایران در داخل، دچار آشوب شده و روند اعتراضات مردم، نظام را وادار به پذیرش مذاكره و تسلیم در برابر آمریكا و فروپاشى نماید، اكنون با ناكامى در پیشبرد اهدافش و به‌دلیل قرار گرفتن در آستانه رقابت‌هاى انتخاباتى ۲۰۲۰ آمریكا، ناچار است راهبرد فشار حداكثرى را در بالاترین سقف ممكن به‌منظور تسلیم ایران دنبال نماید و از این طریق به هدف هیأت حاكمه آمریكا در مهار ایران به‌عنوان عامل شكست راهبردهاى چهل سال اخیر آمریكا در منطقه جامه عمل بپوشاند. هدفى كه رؤساى جمهور سابق آمریكا در تحقق آن ناكام مانده‌اند. اما نکته قابل تأمل در این مسیر اصرار برخی اصلاح طلبان و مشتاقان ارتباط با غرب، که بر طبل القای جنگ آمریکا علیه ایران می‌کوبند تا مسیر را به سمت مذاکره و همراهی با آمریکا پیش ببرند و همچنین در حال بر هم زدن آرامش داخلی کشور هستند که به نوعی به ابزار رسانه‌ای دولت ترامپ علیه ایران تبدیل شده‌اند.

توهم جنگ، خیال خام آمریکا و غرب دوستان است
سعید تجری کارشناس مسائل سیاسی در گقت‌وگو با خبرنگار بلاغ گفت: دو گزینه «فروپاشى اقتصادى ایران» و «عادى شدن یا همان نرمالیزه كردن ایران» دو روشی است که هیأت حاكمه آمریكا براى مهار ایران انتخاب كرده است.

وی خاطرنشان کرد: نقطه اتكاى آمریكائى‌ها در این مواجهه، تمركز بر ضعف‌هاى زیرساختى اقتصادى ایران و داشتن برآورد از تأثیر بالاى مشكلات اقتصادى بر رویكردهاى سیاسى - اجتماعى مردم و دولت ایران است؛ درعین‌حال تلاش آمریكا معطوف به عرضه كافى نفت در بازارهاى جهانى با كمك متحدان منطقه‌اى و فشار بر مشتریان نفت ایران براى عدم خرید نفت و قطع همكارى اقتصادى همسایگان با ایران متمركز است.

کارشناس مسائل سیاسی با تأکید بر اینکه آرایش جنگى دشمن اگرچه فعلاً در حوزه نظامى نیست بیان کرد: دشمن مى‌خواهد از طریق تضعیف قدرت اقتصادى ایران و به قول خودش به صفر رساندن توان اقتصادى ایران، جمهورى اسلامى را از مسیر استقلال‌طلبى و تبدیل‌شدن به یك قدرت مؤثر منطقه‌اى و بین‌المللى بازدارد که با توجه به سابقه چهل ساله ایران در برابر زورگویی‌های آمریکا یک خیال خام بیشتر نیست که غرب دوستان داخلی نیز بر آن اصرار بیهوده دارند.

دست برتر ایران در مقابله با آمریکا
محسن رحمانی واسوکلایی مدرس دانشگاه درباره فهرست بلند ادعاهایى كه آمریكایى‌ها علیه ایران در عرصه‌هایى نظیر توان مهار قدرت هسته‌اى و تعطیلى فعالیت‌هاى موشكى، نفوذ منطقه‌اى، ضرورت شناسایى رژیم صهیونیستى و... مطرح مى‌كنند، گفت: همگى این موارد نشانگر دست برتر ایران در این صحنه است و درخواست آمریكایى‌ها براى مصالحه و مذاكره با ایران كه در هفته‌هاى اخیر به‌كرات بر آن تأكید كرده‌اند، نشانه عزت و عظمت انقلاب اسلامى است.

وی افزود: رؤساى جمهور آمریكا طى چهار دهه گذشته هریك با حسرت تسلیم ایران، ناچار شده‌اند پست ریاست‌جمهورى را به دیگرى بسپارند و برخى نیز این حسرت را با خود به گور برده و نتوانستند تسلیم نظام اسلامى را شاهد باشند.

این استاد دانشگاه با تأکید بر اینکه تمامى استراتژى‌هاى منطقه‌اى آمریكا طى چهار دهه گذشته در منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) كه براى جبران شكست از ایران بعد از پیروزى انقلاب طراحى و به اجرا درآمده، با سرپنجه نیروهاى انقلاب و البته با هدایت امامین انقلاب به شكست رسیده است تصریح کرد: ناكامى در پیشبرد برنامه‌هاى امنیتى و نظامى در دهه اول انقلاب، شكست در استراتژى‌هاى دكترین اقدام پیش‌دستانه، طرح خاورمیانه بزرگ و جنگ‌هاى نیابتى و حتى جنگ نرم طراحى شده براى فروپاشیدن انقلاب اسلامى در داخل، نظیر فتنه‌هاى تیر ۷۸ و خرداد ۸۸، دست برتر انقلاب را در این منازعه نشان‌ می‌دهد، به‌گونه‌اى كه آمریكایى‌ها خود بارها اعلام كرده‌اند كه با خلأ استراتژى در مقابله با انقلاب اسلامى مواجه هستند.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

معیشت یا عفت؛ دوراهی ناخوانده عصر جدید
دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۳
چادر؛ ارثیه مادر
يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷
با دست‌های فرمانده تا بهشت
سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۲