تاریخ انتشاريکشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵
کد مطلب : ۳۸۴۲۴۴
رئیس حوزه هنری مازندران با اشاره به اینکه نقش هنر در تحقق مفاد بیانیه گام دوم، زیرساختی و اساسی است، گفت: این بیانیه مهم و استراتژیک باید به عنوان الهام بخش و سند بالا دستی برنامه‌ریزی‌های حوزه هنری قرار گیرد.
۰
plusresetminus
نقش مهم و زیرساختی هنر در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب/جزئیات برنامه‌های هفته هنر انقلاب اسلامی در مازندران
به گزارش بلاغ، در آستانه برگزاری برنامه های هفته هنر انقلاب اسلامی ( 20 الی 27 فروردین) سینا دلشادی رئیس حوزه هنری مازندران طی گفت و گویی به پرسش های مطرح شده پاسخ داد.

هفته هنر انقلاب اسلامی حوزه هنری مازندران در سال 98 چه حال هوایی دارد؟

هفته هنر انقلاب اسلامی در سال 98 در حالی برگزار خواهد شد که یکی از مهمترین مجموعه های بیانی رهبر معظم انقلاب موسوم به «بیانیه گام دوم» صادر و منتشر شده است. بیانیه ای که همگان را به جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی بزرگ فرا می خواند.

بدیهی است این بیانیه مهم و استراتژیک باید به عنوان الهام بخش و سند بالا دستی برنامه ریزی های حوزه هنری قرار گیرد و با ترجمان عملی آن، سهم و دِین خود را نسبت به نظام و انقلاب و رهبری ادا کنیم.

اما مساله دیگر در بوم استان، وقوع سیل ویرانگری بود که در آغاز سال اتفاق افتاد که با پایداری مردم پرتلاش مازندران این نقمت به نعمت تبدیل و به فرصتی برای سازندگی و آبادانی بیشتر بدل خواهد شد، حوزه هنری هم بنا دارد تا پس از فراهم شدن شرایط حداقلی، بخشی از برنامه ها و فعالیتهای خود را در مناطق آسیب‌دیده اجرا و در ادامه سیاست‌های تمرکز زدایی فعالیت خود را از مرکز استان به جای جای آن منتشر و تکثیر کند. همچنین ویژه برنامه هفته هنر انقلاب 98 مازندران تحت عنوان «ویژه برنامه سلمان» در تنکابن و بر سر مزار مرحوم «سلمان هراتی» شاعر انقلابی و از بزرگان شعر معاصر ایران اسلامی برگزار می‌شود.

بیانیه گام دوم انقلاب چه جایگاهی در هفته هنر انقلاب اسلامی امسال دارد؟

بیانیه گام دوم انقلاب تجدید مطلعی است خطاب به ملّت ایران و به ویژه جوانان که به مثابه منشوری برای دومین مرحله خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی خواهد بود و فصل جدید جمهوری اسلامی را رقم خواهد زد.

ما برای اینکه بتوانیم برنامه های خود را با نگاه به این بیانیه تنظیم و سامان ببخشیم باید به هدف گذاری ها و آرمانهای بلندی که مقام معظم رهبری در این بیانیه مطرح میفرمایند، توجه کنیم. این گام دوم، انقلاب را به آرمان بزرگش که ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی(اروحنا فداء) هست، نزدیک خواهد کرد.

حالا باید نقش و کارکرد هنر را در ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای ظهور بازشناسی کنیم و ببینیم چگونه میتوان با زبان و بیان هنر جامعه را به این آرمان مقدس نزدیک و نزدیکتر کرد. برای مثال همانطور که به خاطر دارید در جلسات آخر سال که بیانیه را بازخوانی می کردیم روی دو موضوع «اخلاق و معنویت» و «ترویج سبک زندگی اسلامی و ایرانی» بیشتر تاکید کردیم. به نظرم نقش هنر در تحقق مفاد بیانیه گام دوم، زیرساختی و اساسی است. چرا که هنر انسان ساز است؛ انسانی که آماده سربازی برای امام زمان(عج) است، انسان آماده ظهور جامعه را می پردازد و تمدن را می سازد وگر نه با نشستن و نگاه کردن اتفاقی نمی افتد به نظرم این نگاه باید در برنامه ریزی های ما حاکم شود که تلاش کرده ایم اینچنین باشد.

آیا در برنامه های هفته هنر انقلاب اسلامی این نهاد روی رشته هنری خاصی تمرکز خواهید داشت یا نه؟
من هم مثل بسیاری معتقدم بین هنرها تمایز ماهوی وجود ندارد امّا تمایز رُتبی وجود دارد. تمایز رتبی یعنی اینکه به هر حال نزد بسیاری شعر در مقام اول هنرهاست، از این رو عطار بین شعر و شرع و عرش فرقی نمیگذارد (و جالب اینجاست که روز 25 فروردین در میانه هفته هنر انقلاب روز عطّار است).

ما هم امسال تمرکز را بر شعر انقلاب و مفاخر این عرصه قرار داده ایم و به همین دلیل ویژه برنامه هفته هنر انقلاب اسلامی ما حال و هوای شعر و ادبی بیشتری خواهد داشت و روز هنر انقلاب اسلامی بر سر مزار مرحوم «سلمان هراتی» حاضر خواهیم شد البته در طول هفته تمامی هنرمندان رشته های دیگر نیز به ارائه برنامه و هنرنمائی خواهند پرداخت.

صحبت پایانی...

مجددا نظر مخاطبان و هنرمندان را به مفاد بیانیه گام دوم جلب میکنم که برای چله دوم انقلاب اسلامی به اندازه چهل سال حرف برای گفتن دارد. اگر بیانیه گام دوم را با دقت از نظر بگذرانیم یک مجموعه کامل مدیریتی و برنامه ریزی و یک مدل عملیاتی را برای مدیریت جامعه اسلامی می بینیم. همچنین به نظرم این بیانیه انسانِ در تراز امّت واحده اسلامی و انسانِ در تراز آمادگی برای ظهور حضرت حجت (علیه السلام) را بازتعریف می کند و چه بسا بسیاری از تعاریف کلیشه ای ما را از «انقلابی گری» اصلاح میکند و ارتقاء می بخشد. هنرمندان در جهت تعریف، تبیین و ترویج مضامین بلند بیانیه گام دوم و انتقال و اشاعه آن به جامعه وظیفه سنگینی به دوش دارند و پیشنهادم این است که هنرمندان رشته های مختلف هنری در قالب گروه های کاری، نقش و سهم خود را در قبال این بیانیه باز یابند و ایفای نقش موثر نمایند و به نظر این حقیر وظیفۀ خانوادۀ ارجمند هنر انقلاب اسلامی بیش از هر چیز ارتقاء شعور معنوی و وجدان اخلاقی جامعه است که میتواند زمینه ساز جهش در سایر زمینه ها نیز باشد.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما