تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۸
کد مطلب : ۳۶۹۷۸۵
معاون نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان سازمان صنعت معدن و تجارت مازندران گفت: طرح ویژه نظارت بر بازار شب یلدا از 26 آذرماه همزمان در تمامی شهرهای استان آغاز می‌شود.
۰
plusresetminus
آغاز طرح نظارتی شب یلدا از 26 اذرماه/ گران‌فروشی در صدر شکایات مردمی است
حسین اصغرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار بلاغ، اظهار کرد: طی هشت ماهه نخست سال‌جاری بالغ بر 146 هزار مورد بازرسی را در سطح استان انجام داده‌ایم که ماحصل این بازرسی‌ها به تشکیل بیش از 10 هزار و 400 فقره پرونده انجامید.

ارزش 53 میلیارد تومانی پرونده‌ها
وی ارزش پرونده‌های متشکله طی این بازه زمانی را بالغ بر 53 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: تمامی این پرونده‌ها جهت سیر مراحل قانونی به سازمان تعزیرات حکومتی مازندران ارجاع شده است.
 
شناسایی 788 واحد متخلف خبازی طی امسال در مازندران
معاون نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان سازمان صمت مازندران در توضیح جزییات پرونده‌های متشکله در حوزه‌های مختلف واحدهای صنفی و خدماتی طی این بازه زمانی، خاطرنشان کرد: در حوزه آرد و نان، بیش از 10 هزار مورد بازرسی انجام شد که منجر به شناسایی 788 واحد متخلف شد.
 
این مسئول ادامه داد: در حوزه مصالح ساختمانی، 5 هزار و 760 بازرسی انجام شد که منجر به شناسایی 226 واحد متخلف در سطح استان شد.
 
اصغرزاده بیان کرد: در حوزه نهاده‌های کشاورزی نیز دو هزار و 615 مورد بازرسی طی هشت ماهه نخست سال انجام که در نهایت یک‌صد و 87 واحد متخلف شناسایی شد.
 
5800 مورد بازرسی در حوزه مبارزه با قاچاق کالا
وی اضافه کرد: در حوزه مبارزه با کالای قاچاق، 5 هزار و 850 بازرسی انجام شد که برای 300 واحد متخلف در این بخش تشکیل پرونده شد.
 
معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران در خصوص انجام نظارت‌ها در حوزه برنج پاسخ داد: طی این مدت در حوزه برنج، دو هزار و 544 مورد بازرسی از سطح بازار انجام شد که برای یک‌صدو نه واحد متخلف تشکیل پرونده شد.
 
شناسایی 700 واحد متخلف پروتئینی
اصغرزاده عنوان کرد: در حوزه پروتئین هم بازرسی در واحدهای عرضه محصولات پروتئینی انجام شد که ماحصل آن، 6 هزار و 620 مورد بازرسی و شناسایی بیش از 700 واحد متخلف بوده است.
 
وی افزود: در حوزه لبنیات نیز 4 هزار و 566 مورد بازرسی انجام و برای 442 واحد متخلف تشکیل پرونده شد.

5 هزار مورد بازرسی از مراکز عرضه میوه در استان
معاون نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان سازمان صمت مازندران متذکر شد: در حوزه نظارت بر عرضه میوه نیز بیش از 5 هزار مورد بازرسی انجام شد که ماحصل آن شناسایی 460 واحد متخلف در سطح استان بود.
 
گران‌فروشی در صدر شکایات مردمی
این مسئول گفت: طی هشت ماه نخست امسال، 5 هزار و 210 گزارش‌های مردمی به سامانه ستاد خبری ادارات صنعت‌و معدن در سطح استان مخابره و اطلاع‌رسانی شده است که بیشترین این شکایات مربوط به گران‌فروشی، عدم صدور فاکتور و عدم درج قیمت می‌باشد.
 
آغاز طرح نظارت بر بازار شب یلدا از 26 آذرماه

اصغرزاده درپاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص اینکه آیا طرح نظارت بر بازار شب یلدا در دستور کار این سازمان قرار دارد یا خیر، تصریح کرد: طرح ویژه نظارت بر بازار شب یلدا از 26 آذرماه همزمان در تمامی شهرهای استان آغاز می‌شود و مراکز عمده مورد نیاز مردم در این ایام نظیر میوه، آجیل، شیرینی، شکلات و غیره مورد نظارت و بازرسی قرار خواهند گرفت.
 
وی در خصوص اینکه ایا این سازمان برای کنترل قیمت‌ها در بازار، ابزار و برنامه مدونی در دستور کار خود دارد یا خیر، پاسخ داد: ما وظیفه نظارت و بازرسی از بازار و مراکز خدماتی را داریم با تطبیق فاکتور خرید عوامل توزیع با درصد قانونی مجاز برای عرضه کالا و تعیین نرخ و کنترل قیمت‌ها در حیطه کاری این سازمان نیست.

لاستیک از اولویت‌های نظارتی ما در بازار است
معاون سازمان صنعت مازندران در خصوص نوسانات موجود در بازار لاستیک مطرح کرد: لاستیک هم جزو الویت‌های ما در نظارت از واحدهای صنفی بازار است که به‌صورت مستمر بازرسی از واحدهای توزیع آن در حال انجام است.
 
این مسئول با بیان اینکه لاستیک یکی از کالاهای هدف ما است، ادامه داد: در حوزه لاستیک‌های سنگین، همان‌گونه که مستحضرید، توزیع با حواله آن در حال انجام است و لاستیک‌های سبک هم بدون حواله در بازار موجود است.
 
اصغرزاده در پاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص افزایش قاچاق چوب در مازندران طی سال‌جاری اظهار کرد: ما در خصوص قاچاق کالای چوب سازمان صنعت و معدن، دارای صلاحیت نیست، بلکه نظارت در این‌باره بر عهده منابع طبیعی و محیط زیست تعیین شده است.
 
وی اظهار کرد: برابر قانون، هرکالایی در حوزه قاچاق، متناسب با دستگاه کاشف خود را دارد، به‌طور مثال کاشف کالاهای قاچاق لوازم آرایشی و بهداشتی، دانشگاه علوم پزشکی است، در خصوص ماهیان خاویاری، شیلات، چوب منابع طبیعی، سیگار، لوازم خانگی هم سازمان صنعت و معدن تا نظارت‌ها و انسجام بیشتری در مقابله با کالای قاچاق صورت گیرد.
 
معاون نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران در پایان از مردم استان خواست تا در صورت مشاهده و برخورد با هرگونه تخلفات نظیر گران‌فروشی، تقلب و غیره، مراتب را با سامانه 124 سازمان صنعت مازندران گزارش تا در اسرع وقت پیگیری‌ها صورت گیرد.

انتهای پیام/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما