تاریخ انتشارسه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۱
کد مطلب : ۳۷۹۳۴۱
على‌رغم گذشت 9ماه از خروج آمریکا از برجام، اروپا از مرحله حرف فراتر نرفته است. با وجود این مسأله، اروپایى‌ها دو پرونده ساختگى و جنجالى را همراه و همگام با آمریكا علیه جمهوى اسلامى گشوده‌اند که با این سیاست سعى دارند نقض عهد و بدهى برجامى خود را به حاشیه رانده و در فرایندى معكوس، ایران را در جایگاه بدهكار بنشانند.
۰
plusresetminus
اروپا؛ بدهكارى كه اداى طلبكار را در مى آورد!
به گزارش بلاغ، اخیراً وزیر امور خارجه فرانسه اعلام كرد: ما از ایران دو خواسته داریم؛ ایران باید نسبت به تولید موشك‌ها و به‌ویژه صادرات آن‌ها به‌سوى گروه‌هاى شبه‌نظامى در خاورمیانه، هم‌چنین براى حوثى‌ها تجدیدنظر كند.

این مقام گستاخ فرانسوى مدعى شد: گفتگوهاى سختى را با ایران آغاز كرده‌ایم كه باید ادامه داشته باشد و اگر این گفتگوها به نتایج مطلوب نرسند ما آماده هستیم تا با اعمال تحریم، پاسخ قاطعانه‌اى به ایران بدهیم.

اروپایى‌ها دو پرونده ساختگى و جنجالى را همراه و همگام با آمریكا علیه جمهوى اسلامى گشوده‌اند و پیش مى‌برند. یكى طرح اتهامات‌بى‌پایه و اساس تروریستى كه اخراج و دستگیرى غیرقانونى دیپلمات‌هاى ایران در همین راستاست و دیگرى جنجال علیه برنامه موشكى ایران و تلاش براى ارجاع آن به شوراى امنیت و تحریم در این زمینه.

سه كشور اروپایى رسماً از اعمال تحریم‌هاى جدید علیه ایران سخن مى‌گویند، برلین پروازهاى ماهان به آلمان را تعلیق مى‌كند، پاریس از لزوم مذاكرات موشكى و مجازات ایران سخن مى‌گوید و جرمى‌هانت، وزیر خارجه انگلیس نیز به‌عنوان اولین وزیر خارجه اروپایى از شركت در نشست لهستان سخن مى‌گوید. اروپایى‌ها با این سیاست سعى دارند نقض عهد و بدهى برجامى خود را به حاشیه رانده و در فرایندى معكوس، ایران را در جایگاه بدهكار بنشانند.

با توجه به دستگاه تبلیغاتى عریض و طویل جبهه استكبار به رهبرى آمریكا دور از انتظار نیست كه در صورت پذیرش كانال ویژه مالى بشردوستانه! رسانه‌هاى آمریكا این طرح را به‌مثابه برنامه نفت در برابر غذا و دارو سازمان ملل متحد در مواجهه با رژیم بعث عراق تصویرسازى نمایند كه این خود مى‌تواند به پیشبرد پروژه ایران هراسى و قهرمان‌سازى از آمریكا كمك شایانى نماید.

هویج SPV و چماق تهدید و تحریم موشكى و منطقه‌اى به زودى از اروپا مى‌رسد. نه فریب این هویج گندیده را باید خورد و نه مرعوب چماق قلابى شد. بهترین نسخه مواجهه با این چماق و هویج، توصیه اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار جمعى از مردم قم (19/10/97) است كه فرمودند؛ «شجاعت و عقلانیّت.


در واكنش به ادعاى مذاكره با ایران بر سر برنامه موشكى و نفوذ منطقه اى، وزارت امور خارجه كشورمان تأكید كرد؛ قابلیت‌هاى موشكى ایران بخشى از توان مشروع دفاعى و ضامن امنیت ملى جمهورى اسلامى ایران است كه بر دكترین بازدارندگى استوار است. جمهورى اسلامى ایران همواره خواستار تحكیم صلح و ثبات در منطقه بوده است و فروش انبوه سلاح‌هاى پیچیده و تهاجمى از سوى آمریكا و برخى كشورهاى اروپایى ازجمله فرانسه را عامل برهم خوردن ثبات و توازن منطقه مى‌داند. جمهورى اسلامى ایران قابلیت‌هاى دفاعى خود را بر مبناى ارزیابى واقعى از تهدیدهاى موجود طراحى كرده و تا هر كجا كه لازم بداند آن‌را تقویت خواهد كرد. توان موشكى ایران قابل مذاكره نیست و این نكته در جریان گفتگوهاى مستمر سیاسى كه بین ایران و فرانسه انجام مى‌شود به اطلاع طرف فرانسوى رسیده است.

وزارت امور خارجه تهدید به اعمال تحریم‌هاى جدید موشكى از سوى وزیر امور خارجه فرانسه را خلاف روح حاكم بر گفتگوهاى سیاسى و همكارى‌هاى دو كشور دانسته و تأكید كرد: هرگونه تحریم جدید از سوى كشورهاى اروپایى منجر به تجدیدنظر ایران در نحوه تعاملات خود با این كشورها خواهد شد.
درباره این اظهارات وزیر امور خارجه فرانسه توجه به نكات زیر ضرورى به نظر مى‌رسد:

*حلقه‌اى از یك زنجیر
موضع اخیر وزیر خارجه فرانسه نه جدید و نه تعجب آور است. حدود دو ماه پیش آمریكا مدعى شد ایران آزمایش موشكى جدیدى انجام داده كه مغایر با قطعنامه 2231 شوراى امنیت سازمان ملل است. در پى این ادعا، فرانسه، انگلیس و آلمان با ارسال نامه‌اى به شوراى امنیت خواستار نشست این شورا درباره ادعاهاى مربوط به انجام آزمایش موشكى توسط ایران شدند. این نشست پشت درهاى بسته انجام شد و «فرانسوا دلاتره»، نماینده فرانسه در سازمان ملل با تكرار ادعاهاى‌بى‌اساس درباره برنامه موشكى ایران گفت: «ما بار دیگر تأكید مى‌كنیم كه برنامه موشكى ایران و پرتاب این موشك بالستیك میان‌برد با قطعنامه 2231 شوراى امنیت ناهمسو است. به‌همین‌دلیل است كه ما در جایگاه كشور فرانسه از ایران مى‌خواهیم فوراً هرگونه فعالیت مربوط به موشك‌هاى بالستیك كه براى حمل سلاح‌هاى هسته‌اى طراحى شده‌اند را متوقف كند.»

ازاین‌رو ادعاى اخیر وزارت امور خارجه فرانسه را مى‌توان حلقه‌اى از یك زنجیر دانست. زنجیرى كه پس از تضعیف و مهار توان هسته‌اى ایران، به‌دنبال مهار منطقه‌اى ایران است و در این‌راه از انواع و اقسام ابزارها استفاده مى‌كند. یكى از اصلى‌ترین مسائل در این زمینه آن است كه كشورهاى غربى باید موضوع را همیشه زنده و تازه نگه داشته و مانع از به حاشیه رانده شدن آن شوند. پس باید به‌طور مداوم و پیوسته درباره آن جنجال آفرینى كنند. موضع‌گیرى وزیر امور خارجه فرانسه از این منظر قابل بررسى است.

*بدعهدى و طلبكارى‌
اظهارات گستاخانه فرانسه درباره توان موشكى و نفوذ منطقه‌اى جمهورى اسلامى ایران در حالى است كه اروپایى‌ها (به‌خصوص سه كشور فرانسه، انگلیس و آلمان به‌عنوان سه كشور طرف معاهده برجام) بدهى كلانى به ایران دارند. حدود 9 ماه از خروج آمریكا از برجام مى‌گذرد و قرار بود اروپایى‌ها به سرعت و ظرف چند هفته عواید ایران در ادامه تعهدات برجامى را تضمین كنند. على‌رغم گذشت این مدت طولانى، اروپا از مرحله حرف فراتر نرفته و هنوز اقدامى عملى در این زمینه صورت نگرفته است. با وجود این مسأله، اروپایى‌ها دو پرونده ساختگى و جنجالى را همراه و همگام با آمریكا علیه جمهوى اسلامى گشوده‌اند و پیش مى‌برند. یكى طرح اتهامات بى‌پایه و اساس تروریستى كه اخراج و دستگیرى غیرقانونى دیپلمات‌هاى ایران در همین راستاست و دیگرى جنجال علیه برنامه موشكى ایران و تلاش براى ارجاع آن به شوراى امنیت و تحریم در این زمینه. این رفتار اروپا در حالى است كه آن‌ها از ارجاع خروج غیرقانونى آمریكا از برجام به شوراى امنیت و محكومیت آن، امتناع كردند.
ممكن است گفته شود آمریكا این اقدام و قطعنامه پیشنهادى را وتو مى‌كرد اما اروپایى‌ها حتى از گام برداشتن در این مسیر نیز خوددارى كردند. سه كشور اروپایى رسماً از اعمال تحریم‌هاى جدید علیه ایران سخن مى‌گویند، برلین پروازهاى ماهان به آلمان را تعلیق مى‌كند، پاریس از لزوم مذاكرات موشكى و مجازات ایران سخن مى‌گوید و جرمى‌هانت، وزیر خارجه انگلیس نیز به‌عنوان اولین وزیر خارجه اروپایى از شركت در نشست لهستان سخن مى‌گوید. اروپایى‌ها با این سیاست سعى دارند نقض عهد و بدهى برجامى خود را به حاشیه رانده و در فرایندى معكوس، ایران را در جایگاه بدهكار بنشانند.

*ساز و كار سركارى !
هفته‌هاست كه اروپایى‌ها مى‌گویند در حال راه اندازى ساز و كار ویژه مالى موسوم به SPV براى تجارت با ایران هستند. نكته قابل توجه آن‌كه اروپایى‌ها راه اندازى عملى این كانال را مشروط به پذیرش دستورات FATF از سوى ایران كرده‌اند و در واقع یك جور باج‌خواهى نیز در این زمینه دارند.

وزیر خارجه آلمان اعلام كرده است این ساز و كار براى تجارت مبادلات انسانى - شامل غذا و دارو- خواهد بود. كارشناسان بر همین اساس این كانال را HSPV یا كانال ویژه تبادلات انسانى نام گذارى كرده‌اند. چیزى شبیه نفت در برابر غذا! اتحادیه اروپا مدعى شده است كه به‌دلیل فشارهاى آمریكا قادر به اجراى SPV به شكل عام نخواهد بود و تنها مى‌تواند شكل كانال ویژه مالى را به‌صورت محدود ایجاد نماید.

این ادعاى جدید و البته مشكوك اروپا در ابتدا این‌گونه مطرح شد كه اروپا از طریق كانال ویژه مالى قادر به خرید نفت ایران نخواهد بود اما در نهایت اعلام شد كه ایران از طریق SPV تنها قادر به خرید مواد غذایى و دارو خواهد بود. در واقع اروپا با عقب نشینى در مقابل ترامپ تصمیم گرفته است تا تبادل اقتصادى خود با كشورمان را حتى در چهارچوب كانال ویژه مالى، تنها در قالب دروغین بشردوستانه (Humanitarian) ! ادامه دهد لذا طرح جدید اتحادیه اروپا H-SPV نامیده مى‌شود!

با توجه به‌عنوان این پیشنهاد جدید اتحادیه اروپا پر واضح است كه هدف از انتخاب این عنوان، تحقیر ایران در جوامع بین‌المللى است زیرا این طرح به‌طور كلى خلاف پیشنهاد اولیه اروپا به كشورمان است و برخلاف انتظار اولیه حداقل نیازهاى وارداتى كشورمان را از اروپا تأمین خواهد كرد لذا اصرار كشورمان بر اجراى این پیشنهاد جدید (H-SPV) و عدول از خواسته قبلى كه اجراى تمام و كمال SPV بود موجب خواهد شد كه این پیام به جهان مخابره گردد كه ایران به‌دلیل تشدید فشارهاى اقتصادى داخلى و خارجى ناچار به حفظ برجام و قبول حداقل امتیازهاى اقتصادى از اروپا شده است.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما