تاریخ انتشارشنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۵
کد مطلب : ۳۵۹۰۶۷
۰
plusresetminus
به گزارش بلاغ،  یک مورخ اسرائیلی با اشاره به توانمندی‌های روزافزون جهان عرب و اسلام، تاکید کردکه رژیم صهیونیستی درمسیرنابودی قرار گرفته است. 
 
"بینی موریس " مورخ اسرائیل و نویسنده کتاب « 1948- تاریخ جنگ نخست عربی و اسرائیلی »، گفت که احتمال تحقق صلح در منطقه بسیار ضعیف است زیرا حماس و اسرائیل با یکدیگر صلح نخواهند کرد هر چند که ممکن است به سازش‌هایی تاکتیکی و جزئی روی آوردند.

این مورخ صهیونیست در گفت‌وگو با یدیعوت آحارونوت افزود: در سال 1948، اسرائیل گمان می‌کرد که تمام عرب‌ها افرادی روستایی، بدوی و ساده هستند که چیزی نمی‌فهمند و این یک حماقت بود...در سال 2006 نیز زمانی که حماس در انتخابات رای آورد، اسرائیلی‌ها اعلام کردند که این امر به اقدام جنبش حماس در توزیع هدایا و شیر رایگان در میان مردم بر می‌گردد. اما این‌بار نیز اسرائیلی‌ها اشتباه کردند. مردم فلسطین می‌دانستند که به چه کسی رای می‌دهند. همان‌طور که اعراب در سال 48 از همه چیز آگاه بودند..دین برای آنها بسیار مهم است و نابودی صهیونیسم نیز برای آنها از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی تاکید کرد: در سال 1948 اسرائیل پیروز شد اما این پیروزی بقای دولت اسرائیل را تضمین نمی‌کند. تشکیل دولت در سال 48 واکنش‌های شدیدی را در میان عرب‌ها بهمراه داشت و آنها را به انتقام فراخواند. لذا حتی در صورت امضای تمام توافقنامه‌های صلح، مردم کشورهای عربی، شخصیت‌های فرهنگی و نظامی از به رسمیت شناختن اسرائیل خودداری خواهند کرد.

موریس افزود: اگر یک‌ راه حل مسالمت‌آمیز مورد تایید دو ملت اجرایی نشود، نتیجه کار برای یکی از دو طرف مصیبت‌بار خواهد بود.

این مورخ اسرائیلی در پایان این گفت‌وگو اظهار داشت که برای او بسیار دشوار است که درباره نهایت کار اسرائیل خوشبین باشد. زیرا جهان عرب با یاری جهان اسلام هر روز قدرتمندتر می‌شود و حتی امکان دستیابی آنها به سلاح هسته‌ای نیز وجود دارد. لذا نمی‌تواند افق روشنی برای دستیابی به صلح طی 50 سال آینده تصور کند. منبع: وبلاگ ارتش سایه ها
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

مهم، نگهداشتن خط و خاکریزاست
دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۸
این ره که تو می روی به ترکستان است
پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۰
به چه کسانی باید رأی داد؟
پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۱